Switch disconnector, ComPact, Compact INS250-100 , 100 A, standard version with black rotary handle, 3 poles
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: 31100
GTIN: 3303430311003
Available for Shipping: 18-May-2026
This Compact INS250-100 is a 3 poles non-automatic switch-disconnector with black rotary handle. It is suitable for isolation with positive contact indication, as defined by IEC 60947-1 and IEC60947-3 standards. The operational current is 100A at 415VAC in categories AC22A and AC23A. The rated voltage is 690VAC 50/60Hz or 250VDC. The black rotary handle is designed to offer easy operation and high performance in interruption of currents. Compact INS250-100 is a class II insulation level front-face device as per IEC 60664 standard.
Delivery date: 18-May-2026
Supported cards
Supported cards
Only registered users can write reviews