Switch disconnector, ComPact NS2000NA, fixed, front connected, manually operated, 2000A, 4P, complete device
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: 34028
GTIN: 3303430340287
Available for Shipping: 28-May-2026
This Compact NS2000NA is a 4 poles switch disconnector. It is used to control and isolate electrical distribution circuits. This device is a fixed version, front connected and is manually operated. The operational current is 2000A (AC23A) and the operational voltage is 690V 50/60Hz. This basic version does not include the front and rear power connections. The dimensions are 350mm (width), 535mm (height) and 160mm (depth). This device complies with IEC 60947-3 standard.
Delivery date: 28-May-2026
Main
Device short name Compact NS2000 NA
Device application distribution
Suitability for isolation yes conforming to IEC 60947-3
Range ComPacT
Offer type C5
Range of product NS1600b...3200
Poles description 4P
Product name ComPact NS
Product or component type switch disconnector
Breaking capacity code NA
Network type AC
Complementary
[Icw] rated short-time withstand current 32 kA during 3 s conforming to IEC 60947-3
[Uimp] rated impulse withstand voltage 8 kV conforming to IEC 60947-3
Compatibility code NS2000
[Ie] rated operational current AC-23A: 2000 A AC 50/60 Hz 660/690 V, AC-23A: 2000 A AC 50/60 Hz 500/525 V, AC-23A: 2000 A AC 50/60 Hz 440/480 V, AC-23A: 2000 A AC 50/60 Hz 380/415 V, AC-23A: 2000 A AC 50/60 Hz 220/240 V
Electrical durability AC-23A: 1000 cycles 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-3
Mounting mode fixed
Upside connection front
Control type toggle
Downside connection front
[Ith] conventional free air thermal current 2000 A at 60 °C
Connection pitch 115 mm
Height 350 mm
Depth 160 mm
Width 535 mm
Mechanical durability 6000 cycles conforming to IEC 60947-3
[Ui] rated insulation voltage 800 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-3
[Icm] rated short-circuit making capacity 135 kA 690 V AC at 50/60 Hz
Net weight 36 kg
Visible break no
Contact position indicator yes
[Ue] rated operational voltage 690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-3
Network frequency 50/60 Hz
Environment
Ambient air temperature for storage -50-85 °C
Pollution degree 3 conforming to IEC 60947-3
Ambient air temperature for operation -25-70 °C