STD Series temperature sensor, STD100-200, duct, 200 mm, TAC Vista and TAC Xenta compatible
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: 5123008010
GTIN: 7332552011870
Available for Shipping: 18-May-2026
SpaceLogic STD 100 duct temperature sensor. STD 100 is intended for air duct mounting.
Device application duct
Product compatibility Vista
Depth 44 mm
Colour black and green
Output type resistive output
Width 65 mm
Sensor type 1.8 kOhm NTC temperature
Net weight 0.123 kg
Targeted region Europe, Asia Pacific.
Standards EN 50082-2, EN 50081-1
Mounting support duct
Range of product STD100
Height 84 mm
Complementary
Measurement accuracy 0...25 °C +/- 0.3 °C
Material stainless steel: immersion tube, PA (polyamide): connection box, aluminium: mounting flange
Connections - terminals wire (AWG 24...AWG 18)
Length 200-200 mm for side sensor
Former part number 5123008010
Time constant 72000 ms 1.5 l/min, 52000 ms 3 l/min
Environment
Product certifications CE
Only registered users can write reviews