STP Series temperature sensor, STP500-150, pipe, 150 mm, Andover Continuum compatible
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: 5123174010
GTIN: 7332552012259
Available for Shipping: 18-May-2026
SpaceLogic STP500 series are immersion temperature sensors and are intended for immersion mounting in pipe systems without requiring a pocket/well. STP500-150 comes with a probe of 150 mm length.
Delivery date: 18-May-2026
Main
IP degree of protection IP65
Device application pipe immersion
Product compatibility Continuum
Depth 44 mm
Colour black and green
Output type resistive output
Width 65 mm
Sensor type 10 kOhm NTC temperature
Net weight 0.107 kg
Location plant room
Product or component type sensor
Type of measurement temperature
Targeted region Europe, Asia Pacific.
Standards EN 50082-2, EN 50081-1
Mounting support pipe
Range of product STP500
Height 84 mm
Complementary
Measurement accuracy 0...25 °C +/- 0.3 °C
Number of cables 1 <0.02 m
Material stainless steel: immersion tube, PA (polyamide): connection box
Connections - terminals wire (AWG 24...AWG 18)
Type of installation immersion
Length 150-150 mm for side sensor
Former part number 5123174010
Environment
Product certifications CE
Only registered users can write reviews