MV15B-230 Electric Globe Valve Actuator, 3-Wire Floating, 230Vac, 1500N, Linear, IP55
  • Strong 1500N Linear Globe Valve Actuator
  • Providing a High Close Off Rating
  • 230 Vac 3 Wire Floating Control Signal (Increase/Decrease)
  • Fits to Valves with U bolt brace
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: 8800460000
GTIN: 3606489659417
Available for Shipping: 01-Jul-2026
The MV15B is a powerful 3-point floating actuator for the control of 2-way and 3-way globe valves. The actuator self adjusts to the stroke of whatever valve it is connected to. The U-bolt mounting makes for a very easy and quick installation. A manual override is standard on all models. Supply voltage: 230 Vac +/- 10%. Force: 1500 N, IP 54 Protection class. EMC 2014/30/EU, LVD 2014/35/EU. Conduit connection 2 x M20 screwed.
Delivery date: 01-Jul-2026
Main
Force N 1500 N
Hold-in power consumption in VA 12-12 VA AC
Switch function 2 SPDT (optional)
Stroke running time 132 s
IP degree of protection IP40
Relative humidity 0-90 %
Motor type brushless DC motor
Ambient air temperature for storage -10-50 °C
[Us] rated supply voltage 230 V AC
Electrical insulation class class II
Product destination globe valve
Control type automatic reset
Product or component type actuator
Power consumption in VA 12 VA AC
Transformer rated power in VA 15 VA
Targeted region Australia., Asia Pacific., Europe
Stroke length 9-52 mm
Force lbf 337 lbf
Actuator linear
Ambient air temperature for operation -15-50 °C
Power loss return non-spring return
Actuator model MV15B
Control signal floating
Stroke auto calibration True
Conduit connection 2 x 20 mm conduit hole
Leads and connections terminal block
Actuator type electric
Actuator product range SpaceLogic
Actuator product series MV15B
Position indicator Stroke indicator on yoke
Only registered users can write reviews