IRTA relay, Acti9, delays energizing of a load-1C/O, Uc 24-240 VAC/24VDC
  • Delays energizing of a load
  • Single time delay cycle starts at the switching ON of the iRTA relay power supply
  • The load is energized at the end of time delay T
  • Compatible with 35mm symmetrical DIN rail
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: A9E16065
GTIN: 3606480377419
Available for Shipping: 18-May-2026
This Acti9 iRTA is an operating Time delay relay. The time delay range is 0.1s to 100h. It delays emergizing of a load. The single time daily cycle starts at the switching ON of the iRTA relay power supply. The Uc control and power supply voltage is from 24VAC to 240VAC +/- 10% and 24VDC +/- 10%. The load is energized at the end of the time delay T. The operating frequency is 50Hz or 60Hz. The precision of the device is +/- 10% of the full scale. The minimum duration of control impulse is 100ms. The maximum resetting time per voltage interruption is 100ms. The nominal switching current is 21A at 250VAC. The mechanical endurance under AC1 category is over 5 x 10exp6 switchning operations. The electrical endurance under AC1 category is over 10exp5 switchning operations. The type of excitation is analog (ou analogue) with single function. The device is flashing during time delay. It includes a changeover contact. The width in 9mm pitches is 2. The degree of protection is IP20. The dimensions are (W) 18mm x (H) 90mm x (D) 72mm. The weight is 65g. The operating temperature is -5°C to + 55°C. The storage temperature is -40°C to + 70°C.
Delivery date: 18-May-2026
Main
Device short name iRTA
Time delay type delays energizing of a load
Range Acti9
Signal contacts composition 1 C/O
Product name iRT
Product or component type relay
Relay application time delay relay
Complementary
Type of setting rotary knob: time delay configuration
Compatibility code iRTA
[Ie] rated operational current 0.01 A at 5 V DC, 8 A at 250 V DC, 8 A at 250 V AC
Colour white
Electrical durability AC-1: 100000 cycles
Mounting mode fixed
Impulse duration > 100 ms
Repeat accuracy +/- 0.5 %
Height 93 mm
[Us] rated supply voltage 24 V DC, 24...240 V AC at 50/60 Hz
Depth 72 mm
Accuracy error +/- 10 %
Market segment residential, small commercial
Width 18 mm
Mechanical durability 5000000 cycles
Local signalling LED green for power ON, LED, flashing for time delay
Time delay range 0.1...360000 s
Net weight 0.065 kg
9 mm pitches 2
Mounting support 35 mm symmetrical DIN rail
[Uc] control circuit voltage 24 V DC, 24...240 V AC 50/60 Hz
Undervoltage behaviour 100 ms
Environment
Ambient air temperature for storage -40-70 °C
IP degree of protection IP20
Immunity to microbreaks 20 ms
Ambient air temperature for operation -5-55 °C