Soft starter for asynchronous motor, Altistart 01, ATSU01, 6 A-200..480V-0.75..3 KW
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: ATSU01N206LT
GTIN: 3389110667080
Available for Shipping: 10-Jun-2026
The Altistart U01 is a soft start/soft stop unit for 3-phase asynchronous motors. It is designed primarily for combinations with TeSys U starter-controllers. It can be used for a motor rated power up to 3kW or 3hp for 3-phase (200V to 480V AC) and up to 6A rating. It is 45mm wide, this makes it one of the smallest soft starters on the market. It can be installed nearly everywhere. It features an Integrated bypass, this reduces noise and decreases heat dissipation. Its protection index is IP20. It weighs 0.34kg and its dimensions are, 45mm wide, 234mm high, 150mm deep. The Altistart U01 is designed for the following simple applications like conveyors, conveyor belts, pumps, fans, compressors, automatic doors and gates, small cranes and belt-driven machinery. It complies with standards IEC/EN 60947-4-2, and carries UL, CSA, C-Tick, and CCC certifications, and CE marking. It can be easily combined with a TeSys U controller by means of the power connector VW3G4104. It is easy to install on a DIN rail. Altistart 01 combines simplicity with easy cabling, fast configuration and efficiency. Reduced machine wear and minimized maintenance time will optimize operations. Together with TeSys Model U, it provides a unique motor starter solution.
Delivery date: 10-Jun-2026
Main
Device short name ATSU01
Motor power hp 1.5 hp, 3 phases at 230 V, 3 hp, 3 phases at 460 V, 2 hp, 3 phases at 460 V, 1 hp, 3 phases at 230 V
Product specific application simple machine
[Us] rated supply voltage 200...480 V - 10...10 %
Type of start start with voltage ramp
IcL starter rating 6 A
Utilisation category AC-53B conforming to EN/IEC 60947-4-2
Power dissipation in W 61.5 W in transient state, 1.5 W at full load and at end of starting
Network number of phases 3 phases
Motor power kW 1.5 kW, 3 phases at 400 V, 1 kW, 3 phases at 230 V, 2.2 kW, 3 phases at 400 V, 0.75 kW, 3 phases at 230 V, 3 kW, 3 phases at 400 V
Product or component type soft starter
Range of product Altistart U01 and TeSys U
Product destination asynchronous motors
Current consumption 65 mA
Complementary
Discrete output type relay outputs R1A, R1C NO, open collector logic LO1 end of starting signal
Supply frequency 50...60 Hz - 5...5 %
Tightening torque 0.5-0.5 N.m, 1.9-2.5 N.m
Starting torque 30...80 % of starting torque of motor connected directly on the line supply
Discrete input logic positive LI1, LI2, BOOST at State 0: < 5 V and <= 0.2 mA at State 1: > 13 V, >= 0.5 mA
Depth 150 mm
Width 45 mm
Display type 1 LED (yellow) for nominal voltage reached, 1 LED (green) for starter powered up
Operating position vertical +/- 10 degree
Output voltage <= power supply voltage
Assembly style with heat sink
Discrete input type logic (LI1, LI2, BOOST) stop, run and boost on start-up functions <= 8 mA 27 kOhm
Minimum switching current 10 mA at 6 V DC for relay outputs
Starting time adjustable from 1 to 10 s, 10 s / 10 , 5 s / 20 , 1 s / 100
Supply voltage limits 180-528 V
Function available integrated bypass
Motor starter type soft starter
Input output isolation galvanic between power and control
Maximum switching voltage 440 V relay outputs
Discrete output current 3 A AC-15, 2 A DC-13
Net weight 0.34 kg
Power range 2.2-3 kW, 1.1-2 kW at 380-440 V 3 phases, 0.55-1 kW at 200-240 V 3 phases
Marking CE
Discrete output voltage 24 V (voltage limits: 6...30 V) open collector logic
Maximum switching current relay outputs: 2 A at 250 V AC AC-15 cos phi = 0.5 and L/R = 20 ms inductive load, relay outputs: 2 A at 30 V DC cos phi = 0.5 and L/R = 20 ms inductive load
Discrete input voltage 24...40 V
Deceleration time symb adjustable from 1 to 10 s
Height 234 mm
[Uc] control circuit voltage 24 V DC +/- 10 %
Network frequency 47.5...63 Hz
Electrical connection screw connector - flexible without cable end 2 0.5...1.5 mm² AWG 16 control circuit, 4 mm screw clamp terminal - flexible without cable end 2 1.5...6 mm² AWG 10 power circuit, 4 mm screw clamp terminal - flexible with cable end 2 1...6 mm² AWG 10 power circuit, screw connector - flexible without cable end 1 0.5...2.5 mm² AWG 14 control circuit, 4 mm screw clamp terminal - flexible without cable end 1 1.5...10 mm² AWG 8 power circuit, screw connector - flexible with cable end 1 0.5...1.5 mm² AWG 16 control circuit, screw connector - rigid 2 0.5...1 mm² AWG 17 control circuit, 4 mm screw clamp terminal - rigid 2 1...6 mm² AWG 10 power circuit, screw connector - rigid without cable end 1 0.5...2.5 mm² AWG 14 control circuit, 4 mm screw clamp terminal - rigid 1 1...10 mm² AWG 8 power circuit
Environment
IP degree of protection IP20
Relative humidity 5-95 % without condensation or dripping water conforming to EN/IEC 60068-2-3
Ambient air temperature for storage -25-70 °C conforming to EN/IEC 60947-4-2
Pollution degree 2 conforming to EN/IEC 60947-4-2
Vibration resistance 1.5 mm peak to peak (f= 3-13 Hz) conforming to EN/IEC 60068-2-6, 1 gn (f= 13-150 Hz) conforming to EN/IEC 60068-2-6