Trip unit MicroLogic Vigi 4.2, ComPacT NSX100/160/250, 4 poles, electronic basic and earth leakage protections, 100A
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: C1044V100
GTIN: 3606481993854
Available for Shipping: 18-May-2026
This MicroLogic 4.2 is a 4 poles 4d electronic trip unit used on ComPacT NSX 100/160/250 circuit breakers. This 100A rating electronic trip unit is an optimum choice for all standard and specific applications. It embeds adjustable long time protection against overloads. It provides also an adjustable short-time protection and a fixed instantaneous protection against short-circuits. MicroLogic 4.2 Vigi trip unit offers an integrated adjustable earth-leakage protection. MicroLogic 4.2 indicates overloads with Alarm LEDs. The green Ready LED flashes if the circuit breaker is ready to trip. An earth leakage pre-alarm can be remotely available by installing the optional SDx module (LV429532). This product is part of our EcoStruxure Power architecture if associated with PowerTag NSX and ComPacT NSX basic frame.
Delivery date: 18-May-2026
Main
Trip unit technology electronic
Device application distribution
Neutral position left
Poles description 4P
Mounting mode fixed
Range ComPacT new generation
Product or component type trip unit
Protected poles description 3D, 4D, 3D + N/2
Network type AC
Trip unit protection functions LSoIR
[Ue] rated operational voltage 440 V AC 50/60 Hz
Range of product ComPacT NSX100...250 new generation
Trip unit name MicroLogic 4.2
[In] rated current 100 A at 40 °C
Network frequency 50/60 Hz
Complementary
Residual earth-leakage time delay adjustment type adjustable
Short-time pick-up adjustment type Isd adjustable
[Isd] short-time pick-up adjustment range 1.5...10 x Ir
Long time pick-up adjustment type Ir adjustable 9 settings
Long time pick-up adjustment range 40...100 A
Neutral protection setting no protection (3D), 1 x Ir (4D), 0.5 x Ir (3D + N/2)
Instantaneous pick-up adjustment range 1500 A
Short-time delay adjustment type fixed
Residual earth-leakage sensitity adjustment type adjustable
[tr] long-time delay adjustment range 400-400 s at 1.5 x Ir, 16-16 s at 6 x Ir, 11-11 s at 7.2 x Ir
Zone selective interlocking ZSI without
Instantaneous pick-up adjustment type Ii fixed
Long time delay adjustment type fixed
[Δt] residual earth-leakage time delay adjustment 1-1 s, 500-500 ms, 150-150 ms, 60-60 ms, 0-0 ms
Operating mode OFF using the IΔn rotary switch
Earth-leakage protection class class A
Earth-leakage protection integrated
Thermal memory 20 minutes before and after tripping
Environment
Ambient air temperature for storage -40-85 °C
Pollution degree 3 conforming to IEC 60947-1
Electrical shock protection class class II
IP degree of protection IP40 conforming to IEC 60529
Standards EN/IEC 60947-2
Ambient air temperature for operation -25-70 °C
Only registered users can write reviews