Trip unit MicroLogic 6.2E, ComPacT NSX160/250, 4 poles, basic and ground fault protections, energy meter, 160A
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: C1646E160
GTIN: 3606482000155
Available for Shipping: 18-May-2026
This MicroLogic 6.2 E (Energy) is a 4 poles 4d electronic trip unit used on ComPacT NSX 160/250 circuit breakers. This 160A rating electronic trip unit is an optimum choice for all standard and specific applications. It embeds adjustable long time protection against overloads. It provides also adjustable short-time protection and instantaneous protection against short-circuits. It has an additional and adjustable ground fault protection. MicroLogic 6.2 E indicates overloads with Alarm LEDs. The green Ready LED flashes if the circuit breaker is ready to trip. MicroLogic 6.2 E is equipped with a display module that gives energy measurement and allows fine adjustment settings. This product is part of our EcoStruxure Power architecture if associated with PowerTag NSX and ComPacT NSX basic frame.
Delivery date: 18-May-2026
Main
Device application distribution
Range compatibility ComPacT new generation NSX250, ComPacT new generation NSX160
Trip unit technology electronic
Neutral position left
Network type AC
Mounting mode fixed
Range ComPacT new generation
Protected poles description 3D, 3D + OSN, 4D, 3D + N/2
Range of product ComPacT NSX100...250 new generation
Trip unit name MicroLogic 6.2 E
Poles description 4P
Product or component type trip unit
Trip unit protection functions LSIG
[Ue] rated operational voltage 690 V AC 50/60 Hz
[In] rated current 160 A at 40 °C
Network frequency 50/60 Hz
Complementary
Short-time pick-up adjustment type Isd adjustable 9 settings
Display type LCD display
Long time pick-up adjustment type Ir adjustable 9 settings
Zone selective interlocking ZSI with
Earth-leakage protection without
Thermal memory 20 minutes before and after tripping
[Ig] ground-fault pick-up adjustment range Ig enable on/off, 0.2...1 x In for In > 40 A, 0.4...1 x In for In = 40 A
[tsd] short-time delay adjustment range 0.1-0.4 s I²t=on, 0-0.4 s I²t=off
Electrical data recording maintenance indicators
Long time delay adjustment type adjustable
Ground-fault time delay adjustment type -tg adjustable
Long time pick-up adjustment range 63...160 A
Neutral protection setting no protection (3D), 1.6 x Ir (3D + OSN), 1 x Ir (4D), 0.5 x Ir (3D + N/2)
Instantaneous pick-up adjustment range 1.5...15 x In
Short-time delay adjustment type adjustable
[Isd] short-time pick-up adjustment range 1.5...10 x Ir
Instantaneous pick-up adjustment type Ii adjustable
Type of measurement energy meter
Ground-fault pick-up adjustment type adjustable
[tg] Ground-fault time delay adjustment range 0.1-0.4 s I²t=on, 0-0.4 s I²t=off
Environment
Ambient air temperature for storage -40-85 °C
Electrical shock protection class class II
Pollution degree 3 conforming to IEC 60947-1
IP degree of protection IP40 conforming to IEC 60529
Ambient air temperature for operation -25-70 °C
Standards EN/IEC 60947-2
Only registered users can write reviews