Trip unit TM160G, ComPacT NSX160/250, 4 poles 4D (neutral protected), thermal magnetic protections, generator, 160A
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: C164MG160
GTIN: 3606482000742
Available for Shipping: 18-May-2026
This TM60G is a 4 poles 4d thermal-magnetic trip unit used on ComPacT NSX 160/250 circuit breakers. This 160A rating thermal-magnetic trip unit is an optimum choice for generator protection applications. It embeds an adjustable thermal overload protection and a fixed magnetic protection against short-circuits. This product is part of our EcoStruxure Power architecture if associated with PowerTag NSX and ComPacT NSX basic frame.
Delivery date: 18-May-2026
Main
Device application generator
Mounting mode fixed
Range ComPacT new generation
Protection type I : for short-circuit protection (magnetic), L : for overload protection (thermal)
Protected poles description 4D
Range of product ComPacT NSX100...250 new generation
Trip unit name TM-G
Trip unit technology thermal-magnetic
Neutral position left
Poles description 4P
Product or component type trip unit
Network type DC, AC
Trip unit protection functions LI
[Ue] rated operational voltage 750 V DC, 690 V AC 50/60 Hz
[In] rated current 160 A at 40 °C
Network frequency 50/60 Hz
Complementary
Long time pick-up adjustment type Ir adjustable
Long time pick-up adjustment range 0.7...1 x In
Neutral protection setting 1 x Ir (4D)
Instantaneous pick-up adjustment range 440 A
Earth-leakage protection without
[tr] long-time delay adjustment range 120-400 s at 1.5 x In
Instantaneous pick-up adjustment type Ii fixed
Long time delay adjustment type fixed
Environment
Ambient air temperature for storage -50-85 °C
Pollution degree 3 conforming to IEC 60947-1
IP degree of protection IP40 conforming to IEC 60529
Ambient air temperature for operation -25-70 °C
Electrical shock protection class class II
Standards EN/IEC 60947-2
Only registered users can write reviews