Switch disconnector, ComPacT NSX250NA, 4 poles, fixed, thermal current Ith 250A
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: C254250S
GTIN: 3606481999306
Available for Shipping: 18-May-2026
This ComPacT NSX250NA is a complete 4 poles switch disconnector. It is used to control and isolate electrical distribution circuits. It requires an upstream protection. The operational current is 250A at 415VAC 50/60Hz for AC22A and AC23A utilization categories. The operational voltage is 690VAC 50/60Hz. It comes with a variety of optional functions and accessories common with ComPacT NSX circuit breakers. The dimensions for this 4 poles version are 140mm x 161mm x 86mm. It is compliant with international standards (IEC 60947), CCC, EAC and marine specifications.
Delivery date: 18-May-2026
Supported cards
Supported cards
Only registered users can write reviews