Trip unit MicroLogic 2.3, ComPacT NSX400/630, 3 poles, electronic basic protections, 400A rating
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: C4032D400
GTIN: 3606482003026
Available for Shipping: 18-May-2026
This MicroLogic 2.3 is a 3 poles 3d electronic trip unit used on ComPacT NSX 400/630 circuit breakers. This 400A rating electronic trip unit is an optimum choice for all standard and specific applications. It embeds an adjustable long time protection against overloads. It provides also an adjustable short-time protection and a fixed instantaneous protection against short-circuits. MicroLogic 2.3 indicates overloads with Alarm LEDs. The green Ready LED flashes if the circuit breaker is ready to trip. This product is part of our EcoStruxure Power architecture if associated with PowerTag NSX and ComPacT NSX basic frame.
Delivery date: 18-May-2026
Main
Device application distribution
Range compatibility ComPacT new generation NSX630, ComPacT new generation NSX400
Trip unit technology electronic
Network type AC
Mounting mode fixed
Range ComPacT new generation
Protected poles description 3D
Range of product ComPacT NSX400...630 new generation
Trip unit name MicroLogic 2.3
Poles description 3P
Product or component type trip unit
Trip unit protection functions LSoI
[Ue] rated operational voltage 690 V AC 50/60 Hz
[In] rated current 400 A at 40 °C
Network frequency 50/60 Hz
Complementary
Short-time pick-up adjustment type Isd adjustable 9 settings
Long time pick-up adjustment type Ir adjustable 9 settings
Zone selective interlocking ZSI without
Earth-leakage protection without
Thermal memory 20 minutes before and after tripping
[tr] long-time delay adjustment range 400-400 s at 1.5 x Ir, 16-16 s at 6 x Ir, 11-11 s at 7.2 x Ir
Long time delay adjustment type fixed
Long time pick-up adjustment range 160...400 A
Instantaneous pick-up adjustment range 4800 A
Short-time delay adjustment type fixed
[Isd] short-time pick-up adjustment range 1.5...10 x Ir
Instantaneous pick-up adjustment type Ii fixed
Environment
Ambient air temperature for storage -50-85 °C
Electrical shock protection class class II
Pollution degree 3 conforming to IEC 60947-1
IP degree of protection IP40 conforming to IEC 60529
Ambient air temperature for operation -25-70 °C
Standards EN/IEC 60947-2
Only registered users can write reviews