Switch disconnector, ComPacT NSX400NA, 4 poles, fixed, thermal current Ith 400A
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: C404400S
GTIN: 3606482002890
Available for Shipping: 18-May-2026
This ComPacT NSX400NA is a complete 4 poles switch disconnector. It is used to control and isolate electrical distribution circuits. It requires an upstream protection. The operational current is 400A at 415VAC 50/60Hz for AC22A and AC23A utilization categories. The operational voltage is 690VAC 50/60Hz. It comes with a variety of optional functions and accessories common with ComPacT NSX circuit breakers. The dimensions for this 4 poles version are 185mm x 255mm x 110mm. It is compliant with international standards (IEC 60947), CCC, EAC and marine specifications.
Delivery date: 18-May-2026
Main
Device application distribution
[Uimp] rated impulse withstand voltage 8 kV
[Ie] rated operational current AC-23A: 400 A AC 50/60 Hz 220...690 V, AC-22A: 400 A AC 50/60 Hz 220...690 V
Suitability for isolation yes conforming to EN/IEC 60947-3
[Ui] rated insulation voltage 800 V AC 50/60 Hz
Utilisation category AC-23A, AC-22A
Network type AC
Device short name NSX400NA
[Icw] rated short-time withstand current 1.93 kA during 20 s, 5 kA during 3 s, 5 kA during 1 s
Mounting mode fixed
Control type toggle
Range ComPacT new generation
[Ith] conventional free air thermal current 400 A at 50 °C
Range of product ComPacT NSX400...630 new generation
[Ue] rated operational voltage 690 V AC 50/60 Hz
Poles description 4P
Product name ComPacT NSX new generation
Product or component type switch disconnector
Visible break no
Breaking capacity code NA
Contact position indicator yes
[In] rated current 400 A
Network frequency 50/60 Hz
Complementary
Compatibility code NSX400
Electrical durability AC-23A: 5000 cycles 690 V AC 50/60 Hz In/2, AC-23A: 5000 cycles 440 V AC 50/60 Hz In, AC-23A: 2500 cycles 690 V AC 50/60 Hz In, AC-23A: 10000 cycles 440 V AC 50/60 Hz In/2, AC-22A: 5000 cycles 690 V AC 50/60 Hz In/2, AC-22A: 5000 cycles 440 V AC 50/60 Hz In, AC-22A: 2500 cycles 690 V AC 50/60 Hz In, AC-22A: 10000 cycles 440 V AC 50/60 Hz In/2
Downside connection front
Height 255 mm
Mechanical durability 15000 cycles
Net weight 6.8 kg
Product certifications CCC, EAC, CE
Upside connection front
Connection pitch 45 mm
Depth 110 mm
Width 185 mm
Mounting support backplate
Standards EN/IEC 60947-3, EN/IEC 60947-1
Environment
Ambient air temperature for storage -50-85 °C
Electrical shock protection class class II
Pollution degree 3 conforming to IEC 60664-1
IP degree of protection IP40 conforming to IEC 60529
Ambient air temperature for operation -25-70 °C
IK degree of protection IK07 conforming to IEC 62262
Only registered users can write reviews