Trip unit MicroLogic 5.3E, ComPacT NSX400/630, 4 poles, electronic basic protections, energy meter, 400A rating
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: C4045E400
GTIN: 3606482003286
Available for Shipping: 18-May-2026
This MicroLogic 5.3 E (Energy) is a 4 poles 4d electronic trip unit used on ComPacT NSX 400/630 circuit breakers. This 400A rating electronic trip unit is an optimum choice for all standard and specific applications. It embeds adjustable long time protection against overloads. It provides also adjustable short-time protection and instantaneous protection against short-circuits. MicroLogic 5.3 E indicates overloads with Alarm LEDs. The green Ready LED flashes if the circuit breaker is ready to trip. MicroLogic 5.3 E is equipped with a display module that gives energy measurement and allows fine adjustment settings. This product is part of our EcoStruxure Power architecture if associated with PowerTag NSX and ComPacT NSX basic frame.
Delivery date: 18-May-2026
Main
Device application distribution
Range compatibility ComPacT new generation NSX630, ComPacT new generation NSX400
Trip unit technology electronic
Neutral position left
Network type AC
Mounting mode fixed
Range ComPacT new generation
Protected poles description 3D, 3D + OSN, 4D, 3D + N/2
Range of product ComPacT NSX400...630 new generation
Trip unit name MicroLogic 5.3 E
Poles description 4P
Product or component type trip unit
Trip unit protection functions LSI
[Ue] rated operational voltage 690 V AC 50/60 Hz
[In] rated current 400 A at 40 °C
Network frequency 50/60 Hz
Complementary
Short-time pick-up adjustment type Isd adjustable 9 settings
Display type LCD display
Long time pick-up adjustment type Ir adjustable 9 settings
Zone selective interlocking ZSI with
Earth-leakage protection without
Thermal memory 20 minutes before and after tripping
[tsd] short-time delay adjustment range 0.1-0.4 s I²t=on, 0-0.4 s I²t=off
Electrical data recording maintenance indicators
Long time delay adjustment type adjustable
Long time pick-up adjustment range 160...400 A
Neutral protection setting no protection (3D), 1.6 x Ir (3D + OSN), 1 x Ir (4D), 0.5 x Ir (3D + N/2)
Instantaneous pick-up adjustment range 1.5...12 x In
Short-time delay adjustment type adjustable
[Isd] short-time pick-up adjustment range 1.5...10 x Ir
Instantaneous pick-up adjustment type Ii adjustable
Type of measurement energy meter
Environment
Ambient air temperature for storage -40-85 °C
Electrical shock protection class class II
Pollution degree 3 conforming to IEC 60947-1
IP degree of protection IP40 conforming to IEC 60529
Ambient air temperature for operation -25-70 °C
Standards EN/IEC 60947-2
Only registered users can write reviews