Current Switch: Adjustable Trip Point, 1.25-50 Amp Range, Normally Open 0.2A@120VAC/DC, 1.25A or less Minimum Trip Point, Split-Core Housing, LED
Manufacturer: Veris Industries
SKU: H609
GTIN: 3606481925312
Available for Shipping: 11-Aug-2026
Delivery date: 11-Aug-2026
Main
Device application building automation systems
Output type switch output
Relative humidity 10-90 % RH, non-condensing
Sensor type current switch, AC
Output current 0.2 A at 120 V AC/DC
Current measurement range 1.25...50 A
AWG gauge AWG 24...AWG 14
Product or component type sensor
Opening width 12 mm
Type of measurement AC current
Mounting support split core housing
Range of product HX09 Series
Ambient air temperature for operation -15-60 °C
Network frequency 50...60 Hz
Product certifications UL
Setpoint Yes
Sensor model H609
Only registered users can write reviews