Current Switch: Fixed Trip Point, 0.75-200 Amp, N.O. 0.5A@250VAC/DC, 0.75A or less Fixed Trip Point, Mini Solid-Core Housing, Digital Output
Manufacturer: Veris Industries
SKU: H800-HV
GTIN: 3606481925633
Available for Shipping: 14-Jul-2026
Delivery date: 14-Jul-2026
Main
Device application building automation systems
Opening diameter 18 mm
Output type switch output
Relative humidity 10-90 % RH, non-condensing
Sensor type current switch, AC
Output current 0.5 A at 250 V AC/DC
Current measurement range 0.75...200 A
AWG gauge AWG 24...AWG 14
Product or component type sensor
Type of measurement AC current
Mounting support solid core housing
Range of product HX00 Series
Ambient air temperature for operation -40-50 °C
Network frequency 50...60 Hz
Product certifications UL
Setpoint Yes
Sensor model H800-HV
Only registered users can write reviews