Duct Humidity and Temp Sensor: Deluxe, 2% Accuracy, 0-5V/0-10VDC Output, Std, Temp, 10K Ohm Type 3 Thermistor, Continuum
Manufacturer: Veris Industries
SKU: HD2XVSTH
Call for pricing
Main
Probe length 216 mm
Device application duct
Location plant room
Depth 51 mm
Humidity measurement drift +/- 1 % at 20 °C annually, for 2 years
Colour grey
Width 74 mm
Product or component type sensor
Type of measurement temperature, humidity
Targeted region North America.
Sensor type 10 kOhm type 3 thermistor temperature, thin film capacitive, replaceable humidity
Mounting support duct
Temperature measurement accuracy +/- 0.2 °C
Range of product HD
Height 117 mm
Ambient air temperature for operation -40-50 °C
Humidity measurement resolution 0.1 % RH
[Us] rated supply voltage 12...30 V DC, 24 V AC
Complementary
Connections - terminals screw terminal (AWG 22)
Diameter 13 mm probe:
Output type resistive output, analog 0...10 V DC, analog 0...5 V DC
Material cast aluminium: enclosure, steel: cover
Feature level deluxe
Only registered users can write reviews