RH Sensor, Deluxe, Outside, 3%, 0-5V/0-10VDC, STD, Temp Sensor, 10K T2, Thermistor
Manufacturer: Veris Industries
SKU: HO3XVSTD
Call for pricing
Main
Probe length 251 mm
Device application outdoor reference
Location outdoor
Depth 51 mm
Humidity measurement drift +/- 1 % at 20 °C annually, for 2 years
Colour grey and white
Width 74 mm
Product or component type sensor
Type of measurement temperature, humidity
Targeted region North America.
Sensor type 10 kOhm type 2 thermistor temperature, thin film capacitive, replaceable humidity
Mounting support outdoor wall
Temperature measurement accuracy +/- 1 °C
Range of product HO
Height 117 mm
Ambient air temperature for operation -40-50 °C
Humidity measurement resolution 0.1 % RH
[Us] rated supply voltage 12...30 V DC, 24 V AC
Complementary
Connections - terminals screw terminal (AWG 22)
Diameter 18 mm probe:
Output type resistive output, analog 0...10 V DC, analog 0...5 V DC
Material cast aluminium: enclosure, stainless steel: cover
Feature level deluxe
Only registered users can write reviews