Spreader kit,TeSys Giga contactor,for LC1G265-500,3 pole,45-70 mm pole pitch
  • Fewer references covering wider applications means simpler to select and less inventory to carry
  • Wide range of power terminal accessories
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LA9G3612
GTIN: 3606481916440
Available for Shipping: 18-May-2026
These accessories are spreader kit for TeSys Giga 265-500 contactor, 45mm-70mm connection. It is used to 3 Poles electrical circuit. They are screwed to the contactor terminals to increase the pitch between poles from 45mm to 70mm. The rated current is up to 500 A. Sustainability compliant. Green Premium compliant (RoHs/Reach).