Straight terminal extension,TeSys Giga contactor,for LC1G400-500,3 pole,large connection,50 mm width
  • Fewer references covering wider applications means simpler to select and less inventory to carry
  • Wide range of power terminal accessories
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LA9G3613
GTIN: 3606481916457
Available for Shipping: 28-Jul-2026
These accessories are straight terminal extension for TeSys Giga 400-500 contactor, 50mm wide connection. It is used to 3 Poles electrical circuit. They are screwed to the contactor terminals to increase the pitch for 50mm wide poles. The rated current is up to 500 A. Sustainability compliant. Green Premium compliant (RoHs/Reach).