Reverser connection bar,TeSys Giga contactor,for LC1G115-225,3 pole
  • Optimized panel design and simplified power terminal alignment saves total starter assembly time
  • IP20 cover provides enhanced coverage to the complete starter or reverser assemblies
  • Wide range of power terminal accessories
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LA9G3760
GTIN: 3606481916686
Available for Shipping: 18-May-2026
These accessories are reverser bars for TeSys Giga 115-225 contactor. It is used to 3 Poles electrical circuit. These terminal extensions can be attached to the standard terminals. The rated current is up to 225 A. It can cover -25°C to 60°C operation ambient air temperature, No derating up to 3000m altitude. Green Premium compliant (RoHs/Reach).
Delivery date: 18-May-2026
Main
Device short name LA9G
Electrical circuit type reversing
Quantity per set set of 1
Range TeSys
Product or component type set of connections
Accessory / separate part category connection accessory
Complementary
Product compatibility LC1G205...245, LC1G115...225
Depth 232.6 mm
Width 62.1 mm
Poles description 3P
Net weight 1.0 kg
Range compatibility TeSys Giga
Height 45 mm
Environment
Operating altitude 5000 m with derating factor, 3000 m without derating
IP degree of protection IP20 conforming to IEC 60529
Ambient air temperature for storage -60-80 °C
Standards GB/T 14048.4, CSA C22.2 No 60947-4-1, UL 60947-4-1, EN/IEC 60947-4-1
Ambient air temperature for operation -40-60 °C