Switching Module Kit,TeSys Giga contactor,for LC1G265-330,3 pole
  • Fewer references covering wider applications means simpler to select and less inventory to carry
  • Wide range of power terminal accessories
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LA9G3RA
GTIN: 3606481916747
Available for Shipping: 18-May-2026
These accessories are switching module for TeSys Giga 265-330 contactor. It is used to 3 Poles electrical circuit. It is possibility to replace switching module (main contacts), enhancement contactor life. Switching modules can be replaced quickly and easily, thanks to their plug and play design. It can cover -25°C to 60°C operation ambient air temperature, No derating up to 3000m altitude. Green Premium compliant (RoHs/Reach).
Delivery date: 18-May-2026
Main
Device short name LA9G
Quantity per set set of 3
Range TeSys
Product or component type switch module
Range of product TeSys G
Complementary
Accessory / separate part type kit
Product compatibility LC1G265...330
Poles description 3P
Maximum [Ie] rated operational current 330 A AC-3 <= 440 V at 40 °C, 440 A AC-1 <= 440 V at 40 °C
Connections - terminals bolted connection
Environment
Operating altitude 5000 m with derating factor, 3000 m without power derating
Ambient air temperature for storage -60-80 °C
Pollution degree 3 conforming to IEC 60947-1
Standards GB/T 14048.4, CSA C22.2 No 60947-4-1, UL 60947-4-1, EN/IEC 60947-4-1
Ambient air temperature for operation -25-60 °C