Spreader kit,TeSys Giga contactor,for LC1G265-500,4 pole,45-70 mm pole pitch
  • Fewer references covering wider applications means simpler to select and less inventory to carry
  • Wide range of power terminal accessories
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LA9G4612
GTIN: 3606481915726
Available for Shipping: 18-May-2026
These accessories are spreader kit for TeSys Giga 265-330 contactor, 45mm-70mm connection. It is used to 4 Poles electrical circuit. They are screwed to the contactor terminals to increase the pitch between poles from 45mm to 70mm. The rated current is up to 500 A. Sustainability compliant. Green Premium compliant (RoHs/Reach).
Delivery date: 18-May-2026
Main
Device short name LA9G
Quantity per set set of 4
Poles description 4P
Range TeSys
Product or component type spreader
Accessory / separate part category connection accessories
Range compatibility TeSys LR9G, TeSys LC1G
Range of product TeSys G
Complementary
Product compatibility LC1G265...500
Depth 30 mm
Width 68 mm
Net weight 0.70 kg
Connection pitch 70 mm
Height 75 mm
Environment
Operating altitude 5000 m with derating factor, 3000 m without derating
Ambient air temperature for storage -60-80 °C
Pollution degree 3 conforming to IEC 60947-1
IP degree of protection IP20 conforming to IEC 60529
Standards GB/T 14048, CSA C22.2 No 60947-1, UL 60947-1, EN/IEC 60947-1
Ambient air temperature for operation -40-60 °C