Edgewise terminal extension,TeSys Giga contactor,for LC1G115-225,4 pole
  • Fewer references covering wider applications means simpler to select and less inventory to carry
  • Wide range of power terminal accessories
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LA9G4631
GTIN: 3606481915740
Available for Shipping: 20-Jul-2026
These accessories are edgwise terminal extension bars for Tesys Giga 115-225 contactor. It is used to 4 Poles electrical circuit. These terminal extensions can be attached to the standard terminals. The rated current is up to 225 A. Sustainability compliant. Green Premium compliant (RoHs/Reach).
Delivery date: 20-Jul-2026
Main
Device short name LA9G
Quantity per set set of 4
Poles description 4P
Range TeSys
Product or component type terminal extension
Accessory / separate part category connection accessories
Range compatibility TeSys LR9G, TeSys LC1G
Range of product TeSys G
Complementary
Product compatibility LC1G115...225
Depth 24 mm
Width 3 mm
Net weight 0.2 kg
Height 62 mm
Environment
Operating altitude 5000 m with derating factor, 3000 m without derating
Ambient air temperature for storage -60-80 °C
Pollution degree 3 conforming to IEC 60947-1
Standards GB/T 14048, CSA C22.2 No 60947-1, UL 60947-1, EN/IEC 60947-1
Ambient air temperature for operation -40-60 °C