Mechanical interlock, for TeSys Deca contactors LC1D115A-D150A
  • Operate within a temperature range of -40°C to 70°C
  • RoHs and Reach compliant
  • Sustainable packaging with recycled materials
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LAD5CM
GTIN: 3606487159513
Available for Shipping: 18-May-2026
These accessories are mechanical interlock for TeSys Deca Advanced contactors 3 poles 115A to 150A and 4 poles 200A within identical frame. They are designed to be used for Star delta assembling without electrical interlocking. They operate within a temperature range of -40°C to 70°C and can be used at altitudes of up to 3000m without derating. Unique QR code provides quick access to complete product data.