Changeover bar, Tesys Deca Advanced, for 3P LC1DT115-150A6 contactors
  • Reverser bars for LC1D115A-150A
  • Attached on the contactor connectors to assemble a reverser application
  • Operate within a temperature range of -40°C to 70°C
  • RoHs and Reach compliant
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LAD9150369
GTIN: 3606487159438
Available for Shipping: 18-May-2026
These accessories are reverser bars for TeSys Deca Advanced contactors 3 poles 115A to 150A. These busbars are designed to be attached on the contactor connectors to assemble a reverser application. The rated current is up to 150A. They operate within a temperature range of -40°C to 70°C and can be used at altitudes of up to 3000m without derating. Unique QR code provides quick access to complete product data.
Availability: Out of stock
Delivery date: 18-May-2026
Main
Range of product TeSys Deca
Product or component type set of connections
Range TeSys
Poles description 3P
Quantity per set 1
Device short name LAD9
Complementary
Standards EN/IEC 60947-4-1, UL 60947-4-1, CSA C22.2 No 60947-4-1, GB/T 14048.4
Net weight 0.68 kg
Environmental
Ambient air temperature for storage -60-80 °C