EverLink terminal block,TeSys Deca Contactor,3P, for contactor LC1D115A-150A
  • EverLink connectors for solid and flexible cables designed for LC1D115A-150A
  • Embed a creep-compensating technology ensuring reliable and long-lasting connection
  • Operate within a temperature range of -40°C to 70°C
  • RoHs and Reach compliant
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LAD91503A
GTIN: 3606487159254
Available for Shipping: 18-May-2026
These are EverLink cable connectors designed for TeSys Deca Advanced contactors 3 poles 115A to 150A. They are suitable for connecting cables with a maximum capacity of 120mm² + 50mm² flexible or solid, with or without cable ends. These EverLink connectors embed a creep-compensating technology which ensures a reliable and long-lasting connection. They operate within a temperature range of -40°C to 70°C and can be used at altitudes of up to 3000m without derating. Unique QR code provides quick access to complete product data.