Retrofit base, Tesys Deca Advanced, for 3P LC1D115-150A contactor, in 2 pieces
  • Retrofit base for LC1D115A-150A
  • Operate within a temperature range of -40°C to 70°C
  • RoHs and Reach compliant
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LAD9150RFB2
GTIN: 3606487159421
Available for Shipping: 18-May-2026
These accessories are retrofit bases for TeSys Deca Advanced contactors 3 poles 115A to 150A. They are designed to integrate dual TeSys Deca Advanced 115A to 150A contactors into existing installation with TeSys Deca contactors 3 poles 115A to 150A. They operate within a temperature range of -40°C to 70°C and can be used at altitudes of up to 3000 meters without derating.
Availability: Out of stock
Delivery date: 18-May-2026
Main
Range of product TeSys Deca
Product or component type plate
Range TeSys
Product compatibility LC1D115, LC1D150
Device short name LAD9
Complementary
Net weight 0.48 kg
Quantity per set 1
Environmental
Ambient air temperature for operation -40-70 °C
Ambient air temperature for storage -60-80 °C