Retrofit connection, Tesys Deca Advanced, for 3P LC1D115-150A contactor
  • Terminal adaptation retrofit for LC1D115A-150A
  • Integrate single LC1D115A-150A into existing installation of LC1D115-150
  • Operate within a temperature range of -40°C to 70°C
  • RoHs and Reach compliant
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LAD9150RFT
GTIN: 3606487159407
Available for Shipping: 18-May-2026
These accessories are terminal adaptation retrofit for TeSys Deca Advanced contactors 3 poles 115A to 150A. They are designed to integrate single TeSys Deca Advanced 115A to 150A contactors into existing busbar connection with TeSys Deca contactors 3 poles 115A to 150A. They operate within a temperature range of -40°C to 70°C and can be used at altitudes of up to 3000 meters without derating.
Availability: Out of stock
Delivery date: 18-May-2026
Main
Range of product TeSys Deca
Product or component type terminal extension
Range TeSys
Poles description 3P
Quantity per set 1
Product compatibility LC1D115, LC1D150
Device short name LAD9
Complementary
Net weight 0.43 kg
Environmental
Ambient air temperature for operation -40-70 °C
Ambient air temperature for storage -60-80 °C