Sets of power connections, Tesys Deca Advanced, for LC1D115-150A6
  • Star-delta bars for LC1D115A-150A
  • Attached on the contactor connectors to assemble a star-delta application
  • Line-delta and star bars for LC1D115A-150A
  • Operate within a temperature range of -40°C to 70°C
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LAD9150SD19
GTIN: 3606487159452
Available for Shipping: 18-May-2026
These accessories are star-delta bars for TeSys Deca Advanced contactors 3 poles 115A to 150A. These busbars are designed to be attached on the contactor connectors to assemble a Star delta application by line-delta and star bars for TeSys Deca Advanced contactors 115A to 150A. They operate within a temperature range of -40°C to 70°C and can be used at altitudes of up to 3000m without derating. Unique QR code provides quick access to complete product data.
Availability: Out of stock
Delivery date: 18-May-2026
Main
Range of product TeSys Deca
Product or component type set of connections
Range TeSys
Poles description 3P
Product compatibility LC1D115, LC1D150
Device short name LAD9
Complementary
Standards EN/IEC 60947-4-1, UL 60947-4-1, CSA C22.2 No 60947-4-1, GB/T 14048.4
Net weight 0.74 kg
Quantity per set 1
Electrical circuit type star-delta
Environment
Ambient air temperature for storage -60-80 °C