Auxiliary contact, TeSys Ultra, 1NO + 1NC, 0 to 250VAC/DC, for Fault signalling
  • Auxiliary signaling contact block for TeSys U starter controllers
  • To be inserted in the provided location of the power base
  • Modular, plug & play structure helps you to perform quick maintenance
  • Direct access to detailed information for every motor starter of your installation
  • Advanced motor management system
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LUA1C11
GTIN: 3389110367317
Available for Shipping: 18-May-2026
TeSys U auxiliary signaling contact block for TeSys U starter controllers. It provides 1NO contact for open/close status (OF contact) and 1NC contact for tripping status (SD contact), rated up to 5A 250V AC/DC. To be inserted in the provided location of the power base. Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Delivery date: 18-May-2026
Main
Device short name LUA1
Range TeSys
Product or component type auxiliary contact
Range of product TeSys Ultra
Complementary
Minimum switching voltage 17 V
Compatibility code LUA1
Minimum switching current 5 mA
[Ui] rated insulation voltage 250 V conforming to UL, 250 V conforming to IEC 60947-5-1, 250 V conforming to CSA
Net weight 0.03 kg
Connections - terminals screw clamp terminals
[Ith] conventional free air thermal current 2.5 A
[Ue] rated operational voltage <= 250 V DC, <= 250 V AC