Auxiliary contact, TeSys Ultra, 2NO, 690VAC/DC, for Start-stop signalling, Screw clamp terminals
  • Auxiliary signaling contact block for TeSys U starter controllers
  • To be inserted in the provided location of the power base
  • Modular, plug & play structure helps you to perform quick maintenance
  • Direct access to detailed information for every motor starter of your installation
  • Advanced motor management system
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LUA8E20
GTIN: 785901291954
Available for Shipping: 18-May-2026
TeSys U auxiliary signaling contact block for TeSys U starter controllers. It provides 2NO contacts for open/close status (OF contact), rated up to 5A 250V AC/DC. To be clipped on the left-hand side of the power base. Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Delivery date: 18-May-2026
Main
Product or component type auxiliary contact
Range of product TeSys Ultra
Range TeSys
Device short name LUA8
Complementary
Auxiliary contact composition 2 NO
[Ue] rated operational voltage 690 V AC, 690 V DC
[Ith] conventional free air thermal current 5 A
Net weight 0.048 kg
Minimum switching current 80 mA
Minimum switching voltage 17 V