Standard motor mechanism module MT100/160, ComPacT NSX100/160, 48/60VAC 50/60Hz
  • Schneider Electric green signature style for the entire ComPacT range
  • Estimated 40% reduction of wiring time for panel builders
  • Experience easier installation thanks to a new ergonomic front-plate design
  • Ergonomic new toggle for easier breaker manual operation
Manufacturer: Schneider Electric
SKU: LV429440
GTIN: 3606480020063
Available for Shipping: 18-May-2026
This is a standard motor mechanism for Compact NSX 100/160 and PowerPact Multistandard H frame devices that allows automatic device spring-charging. It helps the circuit breaker to feature a high mechanical endurance as well as easy and sure opening or closing operations. It provides a double insulation of the front face and all indications remain visible and accessible. The control voltage of this motor mechanism module is 48VAC to 60VAC 50/60Hz. The consumption is less than 500VA. Padlocking of the device remains possible. The motor mechanism is supplied with SDE adapter.
Delivery date: 18-May-2026
Main
Device short name MT250
Device application automatic spring charging
Mounting mode fixed
Control type standard
Range ComPacT
[In] rated current 100 A, 160 A