Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Processor name | ARM Cortex-A8 at 800 MHz |
| Software package | BLUE |
| Range of product | Pro-face STM6000 |
| Product or component type | touch panel screen |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC (+/- 20 %) |
| Complementary | |
| Memory description | 512 KB backup memory, 128 MB user data memory, 1 GB device memory |
| Character font | Taiwanese (traditional Chinese), Korean, Katakana, Japanese (ANK, Kanji), Chinese (simplified Chinese), ASCII (European characters), ASCII |
| Display type | colour TFT LCD |
| Display colour | 16 million colours |
| Display size | 7 inch |
| Backlight lifespan | 20000 hours white |
| Fixing mode | Ø 22 mm hole conforming to IEC 61000-6-2, Ø 22 mm hole conforming to IEC 61131-2, Ø 22 mm hole, mounting on 1.5 to 6 mm thick panel conforming to UL 61010-2-201 |
| Marking | CE |
| Power consumption in W | 10.4 W |
| Height | 137.2 mm |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Depth | 57.7 mm |
| Realtime clock | built-in 10...90 % RH, built-in 0...50 °C |
| Front material | plastic |
| Width | 201.2 mm |
| Enclosure material | PC |
| Integrated connection type | 2 Ethernet - female RJ45bottom, 1 USB 2.0 type micro Bback, 1 USB 2.0 type Aback, 1 COM1 serial link - female RJ45 - RS232C/RS485 (rate: 2400...115200 bps)bottom |
| Touch panel | single touch analogue resistive |
| Net weight | 0.76 kg |
| Display resolution | 800 x 480 pixels WVGA |
| Cut-out dimensions | Ø 22.5 mm |
| Inrush current | 30 A |
| Brightness | 16 levels |
| Environment | |
| Relative humidity | 10-90 % non-condensing |
| Ambient air temperature for storage | -20-60 °C |
| Directives | 2014/30/EU - electromagnetic compatibility, 2014/35/EU - low voltage directive |
| IP degree of protection | IP65 (front panel) conforming to IEC 61131-2, IP20 (rear panel) conforming to IEC 61131-2 |
| Electromagnetic compatibility | electrostatic discharge immunity test - test level: 8 kV (air discharge), electrostatic discharge immunity test - test level: 6 kV (contact discharge) conforming to IEC 61000-4-2 level 3, electrical fast transient/burst immunity test - test level: 1 kV (signal ports), electrical fast transient/burst immunity test - test level: 2 kV (power ports) conforming to IEC 61000-4-4 |
| Immunity to microbreaks | 2 ms |
| Ambient air temperature for operation | 0-50 °C |
| Operating altitude | 2000 m |
| NEMA degree of protection | NEMA 13 front panel (in enclosure), NEMA 4 front panel (indoor use) |
| Shock resistance | 147 m/s² for 11 ms (X, Y, Z directions for 10 cycles (approx. 100 min)) conforming to IEC 61131-2 |
| Vibration resistance | 9.8 m/s² (f = 9-150 Hz), +/- 3.5 mm (f = 5-9 Hz) X, Y, Z directions for 10 cycles (approx. 100 min) conforming to IEC 61131-2 |
| Standards | CSA C22.2 No 213, CSA C22.2 No 61010-2-201, UL 61010-2-201, IEC 61131-2, IEC 61000-6-2, IEC 61000-6-4 |
| Product certifications | BV, RINA, ABS, DNV, cULus Class 1 Division 2, EAC, KC, RCM, cULus, UKCA, CE |