Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| [Us] rated supply voltage | 100...230 V AC, 48...250 V DC |
| Device short name | P5F30-AACB-GAAAA-AAEA |
| Type of measurement | frequency, voltage negative sequence, voltage positive sequence, voltage zero sequence, voltage residual, voltage 3-phase, current 2nd, 15th harmonics with THD, phasor diagram of currents or voltages, current ratio of negative and positive, current negative sequence, current positive sequence, current zero sequence, current 3-phase |
| Switchgear diagnosis type | trip circuit supervision ANSI code: 74, CT/VT supervision ANSI code: 60 |
| Number of sensors | 0 arc sensor(s) , 0 temperature sensor(s) |
| Cybersecurity | IEC 62442-4-2 SL1, RADIUS based user authentication, LDAP, security log, role-based access control, security policy management, secured communication with assciated tools, client IP address filter, firmware signature, port hardening |
| Integrated connection type | USB port 2 front |
| Setting | 4 |
| Digital input number | 10 |
| Control type | local/remote control, programmable switchgear interlocking, switchgear control and monitoring |
| Mounting mode | withdrawable |
| Analogue input number | 0 |
| Monitoring function | relay self-monitoring, circuit breaker monitoring, trip circuit supervision 74 |
| Mounting case size | 30TE |
| Single line diagram | 6 controlled + 2 monitored objects |
| Product or component type | protection and control relay |
| Communication port protocol | - |
| Relay application | feeder - directional over current |
| Protection type | programmable curve, programmable logic, programmable stages 99, VT supervision 60, CT supervision 60, lockout relay 86, synchro-check 25, rate of change of frequency 81R, underfrequency 81/81N, earth fault overvoltage 59N, undervoltage 27, overvoltage 59, negative sequence overcurrent 46, recloser 79, fault locator 21FL, directional active underpower 37P, breaker failure 50BF, H5 detection, H2 detection, switch ON to fault (SOTF), cold load pick-up, current unbalance 46 I2/I1, broken conductor 46 I2/I1, capacitor bank unbalance 51C, earth fault wattmetric 32N, neutral admittance 21YN, transient earth fault 67NI, directional earth fault 67N, restricted earth fault 64REF, earth fault overcurrent 50N/51N, directional phase overcurrent 67, phase overcurrent 50/51 |
| Number of outputs | 1 watchdog, 7 DO |
| Device mounting | flush |
| Network and machine diagnosis type | relay maintenance, tripping context, disturbance recording, event recording |
| Connections - terminals | ring lugs (analog inputs and outputs), screw (digital input/output) |
| Range of product | PowerLogic P5 |
| Input type | : VT voltage 4 , : 1 A CT residual current 1 , : 1/5 A CT residual current 1 , : 1/5 A CT phase current 3 |
| Analogue output number | 0 |
| Complementary | |
| Software name | eSetup Easergy Pro: virtual simulation test |
| Net weight | 3.5 kg |
| Display type | colour LCD 480 x 272 pixels |
| Height | 176 mm |
| Width | 152 mm |
| Depth | 219 mm |
| Local signalling | 10 x LED tri-colour programmable, 4 x LED |
| Number of key | 7 customizable |
| Environment | |
| Operating altitude | 2000 m |
| Protective treatment | conformal coating conforming to IEC 60721-3-3:3C2, conformal coating conforming to IEC 60068-2-60:Ke, conformal coating conforming to IEC 60068-2-52:Kb/1 |
| Relative humidity | 93-95 % at 25-55 °C, 6 cycles, 12 + 12 hours, 0-93 % at 40-40 °C, without condensation, 56 days |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Electromagnetic compatibility | EMC immunity level 4 conforming to IEC 61000-4-5, EMC immunity level 4 conforming to IEC 61000-4-4, EMC immunity level 4 conforming to IEC 61000-4-16, EMC immunity conforming to GOST 30804.4.12, EMC immunity conforming to IEC 61000-4-12, EMC immunity conforming to ANSI C37.90.1, EMC immunity level 3 conforming to IEC 61000-4-18, EMC immunity level 3 conforming to IEC 61000-4-6, EMC immunity level 5 conforming to IEC 61000-4-10, EMC immunity level 5 conforming to IEC 61000-4-9, EMC immunity level 5 conforming to IEC 61000-4-8, EMC immunity conforming to IACS E10, EMC immunity conforming to GOST 30804.4.3, EMC immunity conforming to GOST 32137, EMC immunity conforming to ANSI C37.90.2, EMC immunity level 3 conforming to IEC 61000-4-3, EMC immunity class 4 conforming to ANSI C37.90.3, EMC immunity class 4 conforming to IEC 61000-4-2, emission tests conforming to IACS E10, emission tests class A conforming to CISPR 32, emission tests class A conforming to CISPR 11 |
| IP degree of protection | IP54 conforming to IEC 60529 |
| Environmental characteristic | influence of corrosion/gas test 4 conforming to IEC 60721-3-3, influence of corrosion/gas test 2 conforming to IEC 60721-3-3, influence of corrosion/gas test 4 conforming to IEC 60068-2-60, influence of corrosion/gas test 2 conforming to IEC 60068-2-60, salt mist conforming to IEC 60068-2-52, temperature variation conforming to IEC 60068-2-14, exposure to damp heat in service conforming to IEC 60068-2-30, exposure to damp heat in service conforming to IEC 60068-2-78, exposure to dry heat conforming to IEC 60068-2-2, exposure to cold conforming to IEC 60068-2-1 |
| Ambient air temperature for operation | -40-70 °C ( 96 h ) , -40-85 °C ( 16 h ) |
| Mechanical robustness | earthquakes (level: class 2) conforming to IEC 60255-21-3, shocks (level: class 2) conforming to IEC 60255-21-2, vibrations conforming to IACS E10, vibrations conforming to GOST 17516.1, vibrations (level: class 2) conforming to IEC 60255-21-1 |