SKU: RM35HZ21FM
GTIN: 3389119405201
Available for Shipping: 03-Jun-2026
This Harmony RM35-HZ control relay allows monitoring of frequency control. This modular control relay is ideal for monitoring of frequency variations in electrical power sources such as wind turbine and micro-power stations. It has one of market medium form-factors with 35mm width, allowing for a flexible and easy installation on DIN rail, using the same space as any modular 3-pole DIN device. It also offers a selectable memory function, integral LED for indicating control status, sealable cover, with simple and precise settings with screw trimmers. It provides an automatic detection of abnormal electrical values before they incur serious damage to machinery thus reducing your maintenance and downtime costs. Multi function controller for wide choice selected in hard-wired logic automated systems, ideal for refurbishment of old installations without using a PLC. 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Delivery date: 03-Jun-2026
Main
[Uc] control circuit voltage 120...277 V
Relay type frequency control relays
Relay name RM35HZ21FM
Measurement range 40...70 Hz frequency
Range of product Harmony Control Relays
Maximum power consumption in VA 6 VA AC
[In] rated current 5 A
Relay monitored parameters overfrequency and underfrequency 50 or 60 Hz
Time delay type adjustable 0.1...10 s, +/- 10 % Tt- time delay upon fault
Contacts type and composition 2 C/O
Product or component type frequency control relay
Switching capacity in VA 1250 VA
Connections - terminals screw connectors
Minimum switching current 10 mA at 5 V DC
Complementary
Supply frequency 50/60 Hz +/- 10 %
Run-up delay at power-up 0.5 s
Tightening torque 0.6-1 N.m conforming to IEC 60947-1
Control circuit frequency 40...70 Hz
Control circuit voltage limits - 15 % + 10 % Un
Compatibility code RM3
Mechanical durability 30000000 cycles
Supply voltage limits 102-308 V AC
Insulation no galvanic insulation between supply and measurement
Control type without test button
Threshold setting -10...2 Hz, -2...10 Hz
Contacts material cadmium free
Insulation resistance > 1 MOhm at 500 V DC between supply and measurement conforming to IEC 60664-1, > 500 MOhm at 500 V DC between measurement and relay output conforming to IEC 60255-5, > 500 MOhm at 500 V DC between supply and relay output conforming to IEC 60664-1, > 1 MOhm at 500 V DC between supply and measurement conforming to IEC 60255-5, > 500 MOhm at 500 V DC between measurement and relay output conforming to IEC 60664-1, > 500 MOhm at 500 V DC between supply and relay output conforming to IEC 60255-5
Repeat accuracy +/- 0.5 % for time delay, +/- 0.5 % for input and measurement circuit
[Us] rated supply voltage 120...277 V AC,  AC non self-powered
Electrical durability 100000 cycles
Width 35 mm
Housing material self-extinguishing plastic
Input frequency 70 Hz
Nominal output current 5 A
Mounting support 35 mm symmetrical DIN rail conforming to IEC 60715
Overvoltage category III conforming to IEC 60664-1
[Ui] rated insulation voltage 400 V conforming to IEC 60664-1
Connections - terminals screw terminals, 2 x 0.2...2 x 1.5 mm² (AWG 24...AWG 16) flexible with cable end, screw terminals, 1 x 0.2...1 x 2.5 mm² (AWG 24...AWG 12) flexible with cable end, screw terminals, 2 x 0.5...2 x 2.5 mm² (AWG 20...AWG 14) solid without cable end, screw terminals, 1 x 0.5...1 x 4 mm² (AWG 20...AWG 11) solid without cable end
Reset time 2000 ms time delay
Maximum switching voltage 250 V AC/DC
Operating position any position without derating
Output contacts 1 C/O + 1 C/O
Operating rate <= 360 operations/hour full load
Hysteresis 0.3-0.3 % fixed
Maximum measuring cycle 200 ms measurement cycle as true rms value
Environment
Relative humidity 95-95 % at 55-55 °C conforming to IEC 60068-2-30
Ambient air temperature for storage -40-70 °C
Pollution degree 3 conforming to IEC 60664-1
Immunity to microbreaks 10 ms
Ambient air temperature for operation -20-50 °C
Non-dissipating shock wave 4 kV
Vibration resistance 1 gn (f= 57.6-150 Hz) conforming to IEC 60068-2-6/IEC 60255-21-1, 0.35 mm (f= 5-57.6 Hz) conforming to IEC 60068-2-6/IEC 60255-21-1
Shock resistance 15 gn for 11 ms conforming to IEC 60255-21-1
Dielectric test voltage 2 kV AC 50 Hz
Standards NF EN 60255-6, IEC 60255-6
Product certifications GOST, C-Tick, CSA, UL, GL
Only registered users can write reviews
Modular frequency Control Relay, Harmony Control Relays, 5A, 1CO+1CO, 120…277V AC