Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | safety dc discrete output module |
| Range of product | Modicon Quantum automation platform |
| Complementary | |
| Isolation between channels and bus | 1500 Vrms for 1 minute |
| Protection type | with |
| Local signalling | 16 LEDs (red) for system failure, diagnostic of internal channel fault, 16 LEDs (green) for output status, 1 LED (red) for external fault detected (F), 1 LED (green) for bus communication is present (Active) |
| Fault indication | system fault, power supply fault, overload, channel fault |
| Addressing requirement | 7 input words, 4 output words |
| Absolute maximum output | 34 V |
| Discrete output number | 16 |
| Load inductance | 0.5 8 Hz, inductance(H) = 0.5/((current(A))² x (switching frequency(Hz))) |
| Maximum leakage current | 0.5 mA 30 V |
| Associated fuse rating | 10 A |
| Surge current | 2 A for 10 ms |
| Marking | CE |
| Discrete output voltage | 19.2...30 V DC |
| Maximum voltage drop | <0.3 V 0.5 A |
| Response time | <= 20 ms at state 1 to state 0, <= 20 ms at state 0 to state 1 |
| Bus current requirement | 350 mA |
| Discrete output logic | positive logic (source) |
| Isolation between group and bus | 1500 Vrms for 1 minute |
| Group of channels | 1 |
| Maximum load current | <= 10.04 A each group, <= 0.65 A each point |
| Power dissipation | 1.9 W + 0.65 I² |
| Sensor power supply | 19.2-30 V |
| Environment | |
| Product certifications | C-Tick, UL, CSA HazLoc, CSA, TÜV Rheinland (SIL2) |