SKU: TM262M15MESS8T
GTIN: 3606489604202
Available for Shipping: 23-Jun-2026
Modicon M262 logic/motion controllers are designed for performance-demanding machines, IIoT-ready and combine logic, motion and safety control applications. TM262M15MESS8T is specialized in the motion control of 4 fast digital inputs and 4 fast digital ouputs, 1 encoder input and up to 4 synchronized axes, embedding a safety control application according to SIL3. This motion controller embeds 3 Ethernet-based networks (EtherNet/IP, Modbus/TCP, Sercos), one serial port (Modbus, ASCII, Machine Expert protocols). Modicon M262 are logic/motion controllers with embedded cloud connectivity, figuring cybersecurity capabilities, supporting monitoring, analytics and predictive maintenance. It is powered with a non-isolated 24V DC power supply, has a built-in overload protection, embeds a dual-core processor, reaches a 5ns/instruction performance. This motion controller has one communication bus (Ethernet, CANopen), one IO bus, one IO port, one encoder connector. It measures 125mm width, 90mm depth, and 100 mm height. It weighs 0.670kg. This controller is designed for machinery requiring integrated IIoT connectivity or encrypted communication. Certified with CE, cULus HazLoc, RCM, EAC, Achilles L2, EU RO Mutual, Conform to UL 61010-1/-2-201, CSAC22.2 No. 61010-1/-2-201, ANSI/ISA 12-12-01, EN 61131-2. This controller is compatible with TMS CANopen/Ethernet smart communication module, Modicon TM3 IO expansion modules, configured by EcoStruxure Machine Expert. Modicon M262 logic controller installs on 35mm DIN rail with Clip-on locks. Modicon M262 logic/motion controllers are the IIoT-ready controllers for performance machines. Modicon M262 logic/motion controllers embed Industrial Internet of Things (IIoT) protocols and encryption to provide direct cloud connectivity & digital services.
Delivery date: 23-Jun-2026
Main
Discrete I/O number 8
Upstream connectivity connected machine to plant, IIoT-ready machine to cloud
Range of product Logic/motion controller - Modicon M262
Product or component type motion controller
[Us] rated supply voltage 24 V DC - 15...20 %
Complementary
Data storage equipment <= 32 GB SDHC card (optional)
Discrete input number 4 , discrete input fast input conforming to IEC 61131-2 Type 1
Execution time for 1 KInstruction 0.005 ms
Surge withstand 1 kV transistor output common mode conforming to IEC 61000-4-5, 1 kV input common mode conforming to IEC 61000-4-5, 0.5 kV relay output differential mode conforming to IEC 61000-4-5, 1 kV shielded cable common mode conforming to IEC 61000-4-5, 1 kV power lines (DC) common mode conforming to IEC 61000-4-5
Product compatibility external encoder 5/24 V DC no encoder power supply
Discrete output voltage 24 V DC
Discrete output current 0.5 A for fast output (Q0...Q3)
Cycle time 0.5 ms
Maximum current per output common 0.5 A with Q0...Q3 for fast output
Accuracy +/- 1 % at 0.1-1 kHz for fast output, +/- 0.1 % at 0.02-0.1 kHz for fast output
Discrete output logic source
Height 100 mm
Maximum number of connected devices Modbus TCP/EtherNet/IP: 96 , Modbus TCP: 64 , EtherNet/IP: 64
Maximum tungsten load <1.5 W
Overvoltage protection with
Discrete input current 7.5 mA for fast input
Voltage state 1 guaranteed >= 15 V for DC
Net weight 0.67 kg
Reset time 200 ms automatic reset fast output
Encoder type incremental encoder
Discrete input voltage 24 V
Discrete input logic sink
Insulation non-insulated between supply and ground, between supply and internal logic at 550 V AC, between input and output at 550 V AC, non-insulated between outputs, between fast output and internal logic at 550 V AC, non-insulated between inputs, between fast input and internal logic at 550 V AC
Realtime clock with
Maximum output frequency 300 kHz
Supply voltage limits 20.4-28.8 V DC
Memory capacity 192 MB for system memory RAM, 32 MB for OS/website RAM, 32 MB for program RAM
Voltage state 0 guaranteed <= 5 V for DC
Backup time 1000 h at 25 °C
Electrical connection removable spring terminal blockfor connecting the 24 V DC power supply,  removable spring terminal blockfor inputs and outputs
Discrete output type transistor
Data backed up 1 GB built-in flash memory for backup of user programs
Maximum leakage current 10 µA for output
Depth 90 mm
Width 125 mm
Output voltage limits 30 V DC
Clock drift <= 10 s/month at 25-25 °C
Discrete input voltage type DC
Discrete output number 4 transistor fast output
Inrush current 40 A
Input impedance 2.81 kOhm for input
Power consumption in W 82 W
Environment
Resistance to fast transients 1 kV (transistor output) conforming to IEC 61000-4-4, 1 kV (input) conforming to IEC 61000-4-4, 1 kV (serial link) conforming to IEC 61000-4-4, 1 kV (Ethernet line) conforming to IEC 61000-4-4, 2 kV (power lines) conforming to IEC 61000-4-4
Resistance to electrostatic discharge 8 kV on air conforming to IEC 61000-4-2, 4 kV on contact conforming to IEC 61000-4-2
Ambient air temperature for storage -40-85 °C
Immunity to microbreaks 0.01 ms
Resistance to conducted disturbances 10 V spot frequency (2, 3, 4, 6.2, 8.2, 12.6, 16.5, 18.8, 22, 25 MHz), 3 V 0.1...80 MHz, 10 V 0.15...80 MHz conforming to IEC 61000-4-4
Operating altitude 0...2000 m
Storage altitude 0-3000 m
IP degree of protection IP20
Pollution degree 2
Resistance to electromagnetic fields 1 V/m 2 GHz...3 GHz conforming to IEC 61000-4-3, 3 V/m 1.4 GHz...2 GHz conforming to IEC 61000-4-3, 10 V/m 80 MHz...1 GHz conforming to IEC 61000-4-3
Vibration resistance 1 gn at 8.4-200 Hz on panel mounting, 3.5 mm at 2-8.4 Hz on panel mounting, 1 gn at 8.4-200 Hz on symmetrical rail, 3.5 mm at 2-8.4 Hz on symmetrical rail