Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Range of product | Modicon TM5 |
| Product or component type | compact I/O expansion block |
| Complementary | |
| Voltage state 1 guaranteed | >= 15 V |
| Surge withstand | 2 kV common mode 230 V AC conforming to IEC 61000-4-5, 1 kV differential mode 230 V AC conforming to IEC 61000-4-5, 1 kV common mode 24 V DC conforming to IEC 61000-4-5, 0.5 kV differential mode 24 V DC conforming to IEC 61000-4-5 |
| Mechanical durability | 20000000 cycles |
| Isolation | no insulation between channels, 500 Vrms AC insulation between channel and bus |
| Discrete input logic | sink |
| Colour | white |
| Maximum power dissipation in W | 4.3 W |
| Electromagnetic compatibility | EN/IEC 61000-4-6 |
| Disturbance radiated/conducted | CISPR 11 |
| Discrete output current | 2 A per output |
| Input voltage limits | 20.4...28.8 V |
| Marking | CE |
| Response time | <= 10 ms from state 1 to state 0 for output, <= 12 ms from state 0 to state 1 for output |
| Wiring mode | 1 wire for discrete input |
| Output voltage | 240 V AC, 30 V DC |
| Discrete output logic | source or sink |
| Discrete output function | 1 NO |
| Discrete output type | relay |
| Input filtering | <= 25 ms configurable by software, <= 100 ms hardware |
| Enclosure material | plastic |
| Electrical connection | removable spring terminal block |
| Input impedance | 6.4 kOhm |
| Local signalling | 12 LEDs (yellow) for output status, 4 LEDs (red) for power supply, 4 LEDs (green) for power supply, 24 LEDs (green) for input status |
| Discrete input number | 24 |
| Discrete output number | 12 |
| Number of modules | relay output: 2 module(s) x 6 , digital input: 2 module(s) x 12 |
| Analogue input number | 0 |
| Input/output number of splitter box | 24 I + 12 O |
| Current consumption | 165 mA at 24 V DC input/output, 68 mA at 5 V DC bus |
| Output voltage limits | 184...276 V AC, 24...36 V DC |
| Input/output number | 36 |
| Voltage state 0 guaranteed | <= 5 V |
| Discrete input current | 3.75 mA |
| Discrete input voltage type | DC |
| Discrete input voltage | 24 V |
| Minimum switching current | 10 mA at 5 V DC |
| Environment | |
| Resistance to fast transients | 2 kV (power lines) conforming to IEC 61000-4-4, 1 kV (shielded cable) conforming to IEC 61000-4-4, 1 kV (I/O) conforming to IEC 61000-4-4 |
| Resistance to electrostatic discharge | 8 kV in air conforming to IEC 61000-4-2, 4 kV on contact conforming to IEC 61000-4-2 |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| Pollution degree | 2 conforming to IEC 60664 |
| IP degree of protection | IP20 conforming to IEC 61131-2 |
| Ambient air temperature for operation | -10-60 °C (horizontal installation), -10-50 °C (vertical installation) |
| Resistance to electromagnetic fields | 10 V/m 80...2000 MHz conforming to IEC 61000-4-3, 1 V/m 2...2.7 GHz conforming to IEC 61000-4-3 |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Net weight | 0.26 kg |
| Shock resistance | 15 gn for 11 ms |
| Vibration resistance | 3.5 mm at 5-8.4 Hz on DIN rail, 1 gn at 8.4-150 Hz on DIN rail |
| Storage altitude | 0-3000 m |
| Mounting support | DIN rail |
| Standards | UL 508, IEC 61131-2, CSA C22.2 No 142, CSA C22.2 No 213 |
| Product certifications | C-Tick, CSA, GOST-R, cULus |