Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Device application | safety logic controller |
| Processor name | Intel Xscale 266 MHz |
| Range of product | Modicon TM5 |
| Reverse polarity protection | yes |
| Product or component type | controller system |
| Complementary | |
| Input protection type | integrated fuse (not interchangeable) |
| Type of cooling | fanless |
| Colour | red |
| Number of devices | 1 memory key slot, 2 shielded RJ45 |
| Function available | with 2 internal switch, support max 20 safety nodes |
| Communication network type | SERCOS III (Ethernet) |
| Marking | CE |
| Power consumption in W | 5.1 W |
| Height | 99 mm |
| Safety reliability data | PFD < 1E-5, MTTFd > 100 years, PFH < 1E-9 |
| Maximum cable distance between devices | 100 m between station |
| Safety level | PL = e conforming to EN 13849-1, SIL 3 conforming to IEC 62061, SIL 3 conforming to IEC 61508 |
| Rated voltage | 24-24 V -15...20 % |
| Depth | 75 mm |
| Realtime clock | with non-volatile memory |
| Width | 87.5 mm |
| Local signalling | 1 LED (orange) for memory key status, 4 LEDs (red) for boot status, 1 LED (orange) for firmware status, 1 LED (orange) for configuration status (Ready), 1 LED (green) for authorization status, 1 LED (green or orange) for application run or SoSafe debug mode |
| Transmission rate | 100 Mbit/s for full duplex |
| Net weight | 0.29 kg |
| Cycle time | 1 ms |
| Environment | |
| IP degree of protection | IP20 |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Ambient air temperature for storage | -25-70 °C |
| Ambient air temperature for operation | 0-55 °C (horizontal installation), 0-45 °C (vertical installation) |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Standards | IEC 62061, IEC 61508, EN 13849-1, IEC 61131-2, IEC 61511 |
| Product certifications | cULus, GOST-R |