Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Discrete input number | 20 |
| Product or component type | safety dc discrete input module |
| Discrete input voltage | 24 V |
| Range of product | Modicon TM5 |
| Complementary | |
| Voltage state 1 guaranteed | >= 15 V |
| Input filtering | <= 150 ms hardware, <= 500 ms configurable by software |
| Safety level | PL = e conforming to EN 13849-1, SIL 3 conforming to IEC 62061, SIL 3 conforming to IEC 61508 |
| Maximum power consumption in W | 0.4 W for bus, 1.6 W for internal |
| Product compatibility | PacDrive LMC Eco, PacDrive LMC Pro 2, PacDrive LMC Pro |
| Range compatibility | PacDrive LMC motion controller |
| Protection type | overload protection, short-circuit protection |
| Safety reliability data | PFH < 1E-10, MTTFd = 2500 years, PFD < 1E-5 |
| Maximum supply current for sensors | 200 mA |
| Input impedance | 9.68 kOhm |
| Local signalling | 20 LEDs green/red for input status, 2 LEDs red for safety status, 1 LED red for power supply, 1 LED green for power supply |
| Isolation | 500 Vrms AC insulation between channel and bus, no insulation between channels |
| Discrete input logic | sink |
| Colour | red |
| Voltage state 0 guaranteed | <= 5 V |
| Net weight | 0.059 kg |
| Input voltage limits | 20.4...28.8 V |
| Electrical connection | 2 wires |
| Marking | CE |
| Maximum voltage drop | <2 V for DC |
| Discrete input voltage type | DC |
| Discrete input current | 2.48-2.48 mA |
| Environment | |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Ambient air temperature for storage | -25-70 °C |
| Pollution degree | 2 conforming to IEC 60664 |
| Shock resistance | 15 gn for 11 ms |
| Vibration resistance | 3.5 mm at 5-8.4 Hz on DIN rail, 1 gn at 8.4-150 Hz on DIN rail |
| IP degree of protection | IP20 conforming to EN 60529 |
| Ambient air temperature for operation | 0-55 °C (horizontal installation), 0-50 °C (vertical installation) |
| Electromagnetic compatibility | conducted RF disturbances conforming to EN/IEC 61000-4-6, 1.2/50 µs shock waves immunity test, 1 kV common mode conforming to EN/IEC 61000-4-5, 1.2/50 µs shock waves immunity test, 0.5 kV differential mode conforming to EN/IEC 61000-4-5, electrical fast transient/burst immunity test, 2 kV power lines conforming to EN/IEC 61000-4-4, electrical fast transient/burst immunity test, 1 kV shielded cable conforming to EN/IEC 61000-4-4, electrical fast transient/burst immunity test, 1 kV I/O conforming to EN/IEC 61000-4-4, susceptibility to electromagnetic fields, 10 V/m 80...2000 MHz conforming to EN/IEC 61000-4-3, electrostatic discharge immunity test, 8 kV in air conforming to EN/IEC 61000-4-2, conducted and radiated emissions conforming to CISPR 11, electrostatic discharge immunity test, 4 kV on contact conforming to EN/IEC 61000-4-2 |
| Storage altitude | 0-3000 m |
| Standards | IEC 62061, IEC 61508, IEC 61131-2, EN 13849-1, UL 508, CSA C22.2 No 142 |
| Product certifications | CSA, cULus |