Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Range of product | Modicon Premium Automation platform |
| Software designation | Unity Pro |
| Product or component type | Unity processor |
| Complementary | |
| Number of application specific channel | 64 |
| Concept | Transparent Ready |
| Memory description | PCMCIA card 16384 kB additional data storage, internal RAM (without PCMCIA card) 1024 kB program and data, internal RAM (with PCMCIA card) 7168 kB program, internal RAM (with PCMCIA card) 1024 kB data |
| Analogue I/O processor capacity | 512 I/O |
| Module format | double |
| Number of instructions per ms | 20.26 Kinst/ms 100 % Boolean without PCMCIA card, 20.26 Kinst/ms 100 % Boolean with PCMCIA card, 14 Kinst/ms 65 % Boolean + 35 % fixed arithmetic without PCMCIA card, 14 Kinst/ms 65 % Boolean + 35 % fixed arithmetic with PCMCIA card |
| Number of slots | 96, 128, 64 |
| Application structure | 4 auxiliary tasks, 1 fast task, 32 timers, 128 event tasks, 1 master task |
| Marking | CE |
| Discrete I/O processor capacity | 2040 I/O |
| Port Ethernet | 10BASE-T/100BASE-TX |
| Local signalling | 1 LED (yellow) for reception activity (RX), 1 LED (yellow) for Ethernet link diagnostics (STS), 1 LED (yellow) for activity on TER or AUX terminal port (TER), 1 LED (red) for processor or system fault (ERR), 1 LED (red) for I/O module or configuration fault (I/O), 1 LED (red) for Ethernet TCP/IP port fault (ERR), 1 LED (red) for collision detection (COL), 1 LED (green) for processor running (RUN), 1 LED (yellow) for transmission activity (TX), 1 LED (green) for Ethernet TCP/IP port ready (RUN) |
| Execution time per instruction | 0.48...0.56 µs floating points without PCMCIA card, 0.48...0.56 µs floating points with PCMCIA card, 0.045...0.06 µs word or fixed-point arithmetic without PCMCIA card, 0.045...0.06 µs word or fixed-point arithmetic with PCMCIA card, 0.0375...0.045 µs Boolean without PCMCIA card, 0.0375...0.045 µs Boolean with PCMCIA card |
| Maximum size of object areas | unlimited (elementary and derived data) unlocated internal data, unlimited (DFB and EFB function blocks) unlocated internal data, 64 %KWi constant words located internal data, 32768 %Mi located internal bits, 128 %MWi internal words located internal data |
| Integrated connection type | USB port (12 Mbit/s), Ethernet TCP/IP RJ45 connector , non isolated serial link female mini DIN connector (RS485) (19.2 kbit/s) |
| System overhead | 1 ms for master task, 0.07 ms for fast task |
| Net weight | 0.61 kg |
| Current consumption | 1680 mA at 5 V DC |
| Communication module processor capacity | 5, 8, 3, 1 |
| Number of process control channel | 30 up to 90 simple loops |
| Number of racks | 8 12 slots, 16 4/6/8 slots |
| Environment | |
| IP degree of protection | IP20 |
| Protective treatment | TC |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation for storage, 10-95 % without condensation for operation |
| Ambient air temperature for storage | -25-70 °C |
| Pollution degree | 2 |
| Ambient air temperature for operation | 0-60 °C |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Standards | CSA C22.2 No 213 Class I Division 2 Group A, 92/31/EEC, UL 508, IEC 61131-2, CSA C22.2 No 213 Class I Division 2 Group C, 89/336/EEC, 93/68/EEC, 73/23/EEC, CSA C22.2 No 213 Class I Division 2 Group B, CSA C22.2 No 213 Class I Division 2 Group D, CSA C22.2 No 142 |
| Product certifications | LR, RINA, ABS, GL, RMRS, DNV, BV |