Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Degrees of protection provided by enclosures (IP code) | IP3X |
| Device short name | VPIS V3 |
| Master range | PowerLogic |
| Rated frequency (fr) | 50/60 Hz |
| Current threshold | 22.4 µA |
| Type of installation | indoor |
| Product or component type | voltage presence indicating system |
| Voltage output option | without |
| Standards | IEC 62271-206:2011 |
| Network type | AC |
| Range of product | PowerLogic VPIS |
| Degree of protection of enclosure against external mechanical impacts (IK code) | IK05 |
| Complementary | |
| Depth | 40 mm |
| Width | 70 mm |
| Mass | 85 g |
| Height | 35 mm |
| Environment | |
| Operating altitude | < 1000 m |
| Humidity conditions | average relative humidity over 24 h <= 95 % |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Electromagnetic compatibility | damped oscillatory wave immunity test conforming to IEC 61000-4-18, electrical fast transient/burst immunity test conforming to IEC 61000-4-4, radiated radio-frequency electromagnetic field immunity test conforming to IEC 61000-4-3, electrostatic discharge immunity test conforming to IEC 61000-4-2 |
| Ambient air temperature for operation | -25-85 °C |