Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Device application | machine tools, packaging machine, automotive |
| Light source colour | red, amber, blue, white, yellow, green |
| Beacon or indicator bank unit type | LED unit |
| Light source | LED, multi-colour |
| Range of product | Harmony XVU |
| Component name | XVU |
| Product or component type | modular tower light |
| Mounting diameter | 60 mm |
| Complementary | |
| Signalling type | steady/blinking/flashing/rotating, blinking, flashing, rotating, steady |
| Assembly style | customer assembly, up to 5 units, up to 4 units with buzzer |
| Maximum power dissipation in W | 1.5 W |
| Flashing frequency | 3.3 Hz fast rotating, 2.33 Hz slow rotating, 7.26 Hz fast flashing, 0.23 Hz slow flashing, 1 Hz blinking |
| Net weight | 0.064 kg |
| Length | 50 mm |
| Current consumption | <= 70 mA |
| Material | PC (polycarbonate) V-0 conforming to UL 94, PC (polycarbonate) V-2 conforming to UL 94 |
| [Us] rated supply voltage | 24 V AC/DC |
| Environment | |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| IP degree of protection | IP65 |
| Ambient air temperature for operation | -25-50 °C |
| Vibration resistance | 2 gn |
| Product certifications | UL, CSA, CE |