Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Device short name | ZARB |
| Product specific application | hoisting applications, material handling |
| Product or component type | base station |
| Range of product | Harmony eXLhoist |
| Complementary | |
| Electrical durability | 100000 cycles |
| Safety outputs | 2 NC relay outputs |
| Depth | 100 mm |
| Width | 280 mm |
| Number of relays | 18 |
| Provided equipment | internal antenna |
| Cable entry | cable gland |
| Maximum switching voltage | 240 V AC/DC (+ 20 %) |
| Mechanical durability | 1000000 cycles |
| Number of channels | 40 |
| Service life | 10 year(s) |
| Maximum sensing distance | 100 m in free field |
| [Us] rated supply voltage | 24...240 V AC/DC |
| Nominal output current | 0.54 A at 48 V AC conforming to IEC 60947-5-1 |
| Communication network type | wireless: bluetooth low energy |
| Net weight | 1.45 kg |
| Material | PC (polycarbonate) |
| Number of alarms | 6 programmable alarms |
| Relay type | auxiliary relay outputs with 2 NC + 2 NO contact , auxiliary relay outputs with 7 NO contact , motion relay outputs with 9 NO contact |
| Vibration resistance | 0.075 mm (f = 10-55 Hz) |
| Shock resistance | 15 gn 11 ms |
| Transmission frequency | 2.4 GHz |
| Fixing mode | 4 holes |
| Number of inputs | 12 |
| Switching capacity in VA | 26 VA AC, 5 VA DC |
| Maximum switching current | 6.8 mA |
| Height | 305 mm |
| Environment | |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| NEMA degree of protection | NEMA 4 |
| Pollution degree | 3 |
| Relative humidity | 0-97 % |
| IP degree of protection | IP65 |
| Radio agreement | ARIB, RSS, ICASA, ANATEL, FCC, SRRC |
| Electromagnetic compatibility | resistance to radiated electromagnetic fields - test level: 10 V/m class B conforming to IEC 61000-4-3, resistance to electrostatic discharge - test level: 8 kV class B (in air) conforming to IEC 61000-4-2, resistance to electrostatic discharge - test level: 4 kV class B (on contact) conforming to IEC 61000-4-2 |
| Standards | IEC 61000-6-2 |
| Ambient air temperature for operation | -25-70 °C |
| Product certifications | EAC, C-Tick, KC, UL, CE, CSA |