Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Device short name | ZB4F |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Head type | built-in-flush |
| Type of operator | spring return |
| Range of product | Harmony XB4 |
| Operator profile | white flush, T (black) |
| Bezel material | chromium plated metal |
| Shape of signaling unit head | round |
| Product or component type | head for non-illuminated push-button |
| Mounting diameter | 30.5 mm |
| Complementary | |
| Group of product | flush push with marking |
| Compatibility code | ZB4 |
| Mechanical durability | 10000000 cycles |
| Device presentation | basic element |
| CAD overall height | 36.6 mm |
| Customizable | 0, no |
| Colour of marking | black |
| Electrical composition code | C15 for <1 contacts using single blocks in front mounting, C11 for <3 contacts using single blocks in front mounting, C2 for <9 contacts using single and double blocks in front mounting, C1 for <9 contacts using single blocks in front mounting |
| Main group | push-button |
| CAD overall depth | 31 mm |
| CAD overall width | 36.6 mm |
| Marking | T |
| Cap/operator or lens colour | white |
| Environment | |
| Protective treatment | TH |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| IP degree of protection | Type 4X conforming to UL 50E, Type 4 conforming to UL 50E, Type 12 conforming to UL 50E, Type 13 conforming to UL 50E, IP69K conforming to ISO 20653, IP69 conforming to IEC 60529, IP67 conforming to IEC 60529, IP66 conforming to IEC 60529 |
| Ambient air temperature for operation | -40-70 °C |
| IK degree of protection | IK06 conforming to IEC 50102 |
| Overvoltage category | class I conforming to IEC 60536 |
| Vibration resistance | 25 mm peak to peak (f= 2-10 Hz) conforming to IEC 60068-2-6, 5 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 25 gn (duration = 6 ms) for 1000 shocks on each axis conforming to IEC 60068-2-27, 50 gn (duration = 11 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27, 30 gn (duration = 18 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27 |
| Standards | JIS C8201-1, CE, JIS C8201-5-1, EN/IEC 60947-1, UL 508, EN/IEC 60947-5-4, EN/IEC 60947-5-1, CSA C22.2 No 14 |
| Product certifications | EAC, CCC, CSA, UL listed |