Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Device short name | ZB4F |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Key withdrawal position | right |
| Head type | built-in-flush |
| Range of product | Harmony XB4 |
| Type of keylock | key 455 |
| Type of operator | stay put |
| Operator position information | 3 positions +/- 45° |
| Operator profile | black key switch |
| Bezel material | chromium plated metal |
| Shape of signaling unit head | round |
| Product or component type | head for key selector switch |
| Mounting diameter | 30.5 mm |
| Complementary | |
| Group of product | key switch |
| Compatibility code | ZB4 |
| Mechanical durability | 1000000 cycles |
| Device presentation | basic element |
| CAD overall height | 36.6 mm |
| Customizable | 0, no |
| Electrical composition code | C11 for <3 contacts using single blocks in front mounting, C8 for <4 contacts using single and double blocks in front mounting, C7 for <4 contacts using single blocks in front mounting, C6 for <5 contacts using single and double blocks in front mounting, C5 for <5 contacts using single blocks in front mounting, C4 for <6 contacts using single and double blocks in front mounting, C3 for <6 contacts using single blocks in front mounting |
| Main group | selector switch |
| CAD overall depth | 49 mm |
| CAD overall width | 36.6 mm |
| Cap/operator or lens colour | black |
| Resistance to high pressure washer | 7000000 Pa at 55 °C, distance : 0.1 m |
| Net weight | 0.133 kg |
| Environment | |
| Protective treatment | TH |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| IP degree of protection | Type 4X conforming to UL 50 E, Type 4 conforming to UL 50 E, Type 12 conforming to UL 50 E, Type 13 conforming to UL 50 E, IP69K conforming to ISO 20653, IP69 conforming to IEC 60529, IP67 conforming to IEC 60529, IP66 conforming to IEC 60529 |
| Ambient air temperature for operation | -40-70 °C |
| IK degree of protection | IK06 |
| Overvoltage category | class I conforming to IEC 60536 |
| Vibration resistance | 2 mm peak to peak (f= 2-10 Hz) conforming to IEC 60068-2-6, 5 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 25 gn (duration = 6 ms) for 1000 shocks on each axis conforming to IEC 60068-2-27, 50 gn (duration = 11 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27, 30 gn (duration = 18 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27 |
| Standards | JIS C8201-1, CE, JIS C8201-5-1, EN/IEC 60947-1, UL 508, EN/IEC 60947-5-4, EN/IEC 60947-5-1, CSA C22.2 No 14 |
| Product certifications | EAC, CCC, CSA, UL listed |