Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Device short name | ZB4F |
| Product compatibility | universal LED |
| Sale per indivisible quantity | 1 |
| Head type | built-in-flush |
| Type of operator | push-push |
| Range of product | Harmony XB4 |
| Operator profile | red flush, unmarked |
| Bezel material | chromium plated metal |
| Shape of signaling unit head | round |
| Product or component type | head for illuminated push-button |
| Mounting diameter | 30.5 mm |
| Complementary | |
| Group of product | flush push-push illum LED |
| Compatibility code | ZB4 |
| Mechanical durability | 500000 cycles |
| Device presentation | basic element |
| CAD overall height | 36.6 mm |
| Customizable | 1, no |
| Electrical composition code | M10 for <2 contacts using single blocks in front mounting with integral LED, M6 for <2 contacts using single blocks in front mounting with integral LED and transformer, M5 for <2 contacts using single blocks in front mounting with integral LED |
| Main group | illum push-button |
| CAD overall depth | 31 mm |
| CAD overall width | 36.6 mm |
| Marking | unmarked |
| Cap/operator or lens colour | red |
| GCR BRIDGE | ZB4FHCUST01 |
| Resistance to high pressure washer | 7000000 Pa at 55 °C, distance : 0.1 m |
| Net weight | 0.058 kg |
| Environment | |
| Protective treatment | TH |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| IP degree of protection | Type 4X conforming to UL 50 E, Type 4 conforming to UL 50 E, Type 12 conforming to UL 50 E, Type 13 conforming to UL 50 E, IP69K conforming to ISO 20653, IP69 conforming to IEC 60529, IP67 conforming to IEC 60529, IP66 conforming to IEC 60529 |
| Ambient air temperature for operation | -40-70 °C |
| IK degree of protection | IK06 conforming to IEC 50102 |
| Electrical shock protection class | class I conforming to IEC 60536 |
| Overvoltage category | class I conforming to IEC 60536 |
| Vibration resistance | 2 mm peak to peak (f= 2-10 Hz) conforming to IEC 60068-2-6, 5 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 25 gn (duration = 6 ms) for 1000 shocks on each axis conforming to IEC 60068-2-27, 50 gn (duration = 11 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27, 30 gn (duration = 18 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27 |
| Standards | JIS C8201-1, CE, JIS C8201-5-1, EN/IEC 60947-1, UL 508, EN/IEC 60947-5-4, EN/IEC 60947-5-1, CSA C22.2 No 14 |
| Product certifications | EAC, CCC, CSA, UL listed |