Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Device short name | ZB6 |
| Contact operation | slow-break |
| Sale per indivisible quantity | 10 |
| Contacts type and composition | 1 NO |
| Connections - terminals | Faston connector |
| Product or component type | contact block |
| Contact block type | single |
| Contacts material | silver alloy (Ag/Ni) |
| Range of product | Harmony XB6 |
| Complementary | |
| Electrical reliability | λ = 10exp(-8) at 5 V and 1 mA with confidence level of 90 % conforming to EN/IEC 60947-5-4 |
| Compatibility code | ZB6 |
| Mechanical durability | 5000000 cycles |
| [Ie] rated operational current | 0.22 A at 125 V, DC-13, R300, 0.1 A at 250 V, DC-13, R300, 1.5 A at 240 V, AC-15, B300, 3 A at 120 V, AC-15, B300 |
| [Ui] rated insulation voltage | 250 V (pollution degree 3) conforming to EN/IEC 60947-1 |
| Electrical durability | 1000000 cycles, DC-13 at 230 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix C, 1000000 cycles, AC-15 at 230 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix C |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 4 kV conforming to EN/IEC 60947-1 |
| Net weight | 0.004 kg |
| Positive opening | with conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix K |
| Operating travel | 3.5 mm (total travel), 2 mm (NO changing electrical state) |
| Short-circuit protection | 6 A cartridge fuse type gG |
| Operating force | 1.6 N NO changing electrical state |
| Terminals description ISO n°1 | (3-4)NO |
| Environment | |
| Protective treatment | TC |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| IP degree of protection | IP20 conforming to IEC 60529 |
| Vibration resistance | 5 gn (f= 2-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6, +/- 3 mm (f= 2-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn (duration = 11 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27, 30 gn (duration = 18 ms) for half sine wave acceleration conforming to IEC 60068-2-27 |
| Standards | UL 508, EN/IEC 60947-5-4, EN/IEC 60947-1, JIS C 852, CSA C22.2 No 14, EN/IEC 60947-5-1, JIS C 4520 |
| Ambient air temperature for operation | -25-70 °C |
| Product certifications | GOST, CSA, CCC, UL |