SKU: ZB6ZB15B
GTIN: 3389110784404
Available for Shipping: 10-Jun-2026
This Harmony ZB6ZB15B is a white light block with body/fixing collar with integral LED 12V to 24V, 1 NO + 1 NC. It is part of the range Harmony XB6 diameter 16mm monolithic plastic push buttons, switches, and pilot lights.
Delivery date: 10-Jun-2026
Main
Bulb base integral LED
[Us] rated supply voltage 12...24 V AC/DC
Device short name ZB6
Light source colour white
Contact operation slow-break
Sale per indivisible quantity 1
Contacts type and composition 1 NO + 1 NC
Connections - terminals Faston connector, connection size: 2.8 x 0.5 mm
Fixing collar material plastic
Product or component type complete body for illuminated push-button
Light source LED
Range of product Harmony XB6
Complementary
CAD overall depth 51 mm
CAD overall width 24 mm
Electrical reliability λ = 10exp(-8) at 5 V and 1 mA with confidence level of 90 % conforming to EN/IEC 60947-5-4
Compatibility code ZB6
Supply voltage limits 6-30 V AC/DC
[Ie] rated operational current 0.22 A at 125 V, DC-13, R300, 0.1 A at 250 V, DC-13, R300, 1.5 A at 240 V, AC-15, B300, 3 A at 120 V, AC-15, B300
Signalling type steady
[Ui] rated insulation voltage 250 V (pollution degree 3) conforming to EN/IEC 60947-1
Surge withstand 2 kV in free air conforming to IEC 61000-4-5, 1 kV direct contact conforming to IEC 61000-4-5
Electrical durability 1000000 cycles, DC-15, 2 A at 230 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix C, 1000000 cycles, AC-15, 2 A at 230 V, operating rate <3600 cyc/h, load factor: 0.5 conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix C
Current consumption 15 mA
CAD overall height 18 mm
[Uimp] rated impulse withstand voltage 4 kV conforming to EN/IEC 60947-1
Net weight 0.009 kg
Positive opening with conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix K
Contacts material silver alloy (Ag/Ni)
Operating travel 4.3 mm (total travel), 2 mm (NO changing electrical state), 1 mm (NC changing electrical state)
Short-circuit protection 6 A cartridge fuse type gG conforming to EN/IEC 60947-5-1
Operating force 2.5 N NC changing electrical state, 1.6 N NO changing electrical state
Terminals description ISO n°1 (11-12)NC
Contacts usage standard
Environment
Electromagnetic emission class B conforming to IEC 55011
Resistance to fast transients 2 kV conforming to IEC 61000-4-4
Protective treatment TC
Electrical shock protection class class II conforming to IEC 61140
Resistance to electrostatic discharge 8 kV in free air (in insulating parts) conforming to IEC 61000-2-6, 6 kV on contact (on metal parts) conforming to IEC 61000-2-6
Ambient air temperature for storage -40-70 °C
Vibration resistance 5 gn (f= 2-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6, +/- 3 mm (f= 2-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6
Resistance to electromagnetic fields 10 V/m conforming to IEC 61000-4-3
Ambient air temperature for operation -25-70 °C